BM’de konuşan Batılı doktorlardan Gazze yorumu: İsrail, Refah’ı işgal ederse kıyamet gibi olur

Farklı zamanlarda Gazze’de görev yapan Batılı doktorlar, İsrail’in Gazze’deki Refah yerleşkesini işgal etme planını uygulaması halinde ölü sayısının artacağı konusunda uyarıda bulundu. İngiliz bir doktor, “Refah işgal edilirse Gazze kan gölüne döner, göreceğimiz ölüm sayısı kıyamet gibi olur” dedi. dedi.

REKLAM

Farklı zamanlarda Gazze’de görev yapan Batılı ülkelerden doktorlar, Birleşmiş Milletler’de düzenlenen bir programda İsrail saldırılarının “korkunç vahşetinden” söz ederek, şehrin sağlık sisteminin adeta çöktüğünü ifade etti.

ABD, İngiltere ve Fransa’dan dört doktor, İsrail’in ekim ayında başlattığı saldırılarla harap olan Gazze’deki sağlık sistemine destek sağlamak için ekiplerle birlikte çalışıyor.

Doktorlar, “İsrail yönetiminin asıl amacının Filistinlileri Gazze’den uzaklaştırmak veya tamamen yok etmek olduğunu” vurgulayarak, acil ateşkes sağlanması gerektiğini vurguladı.

Doktorlar Nick Maynard, Thaer Ahmad, Amber Alayyan ve Zaher Sahlouf’tan oluşan heyet, Kongre üyeleri ve ABD Dışişleri Bakanlığı önünde Gazze’deki insani durumun ciddiyetini artırmaya çalışıyor.

Heyetin Cuma günü ABD Başkanı Joe Biden yönetiminden yetkililerle görüşmesi bekleniyor.

“Verecek morfinimiz yoktu, çocuk acıdan ölürdü.”

İngiliz insani yardım kuruluşu “Filistinlilere Tıbbi Yardım” ile Ocak ayında Gazze’ye giden Oxford Üniversite Hastanesi’nden Prof. Dr. Nick Maynard, vücudu neredeyse yüz kemiklerini görebilecek kadar kötü yanmış bir çocuk gördüğünü söyledi.

Onkoloji cerrahı Maynard, İsrail savaş uçağı bombardımanında yüzü yanan Gazzeli çocukla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

“Hayatta kalma şansının olmadığını biliyorduk ama ona verecek morfinimiz yoktu. Yani sadece kaçınılmaz olarak ölmekle kalmayacak, aynı zamanda acı içinde ölecekti. Daha da kötüsü, (rahat bir şekilde) ölecek hiçbir yer yoktu. Bu yüzden terk edildi. Acil serviste ölüyordum. Ve öyle de oldu.” “Bu, etraftaki sayısız hikayeden sadece biri. Hepimiz bunun gibi pek çok hikaye gördük.”

İnsani yardım kuruluşu MedGlobal’da yoğun bakım doktoru olarak çalışan Zaher Sahloul da, 7 yaşındaki Hiyam Abu Hudeyr isimli çocuğun Gazze’deki Avrupa Hastanesi’ne kaldırıldığını söyledi.

Vücudunun yüzde 40’ından fazlası üçüncü derece yanıklarla hastaneye kaldırılan Hiyam’ın babası ve ağabeyi, İsrail’in evlerine düzenlediği hava saldırısında hayatını kaybederken, annesi de saldırıda yaralandı.

Maynard, Filistinlilere tıbbi yardım, Sınır Tanımayan Doktorlar ve MedGlobal’ı temsil eden heyetin Cuma günü ABD Başkanı Joe Biden yönetiminden yetkililerle görüşeceğini söyledi.

İngiliz cerrah: Refah işgal edilirse ölü sayısı kıyamet gibi olur

Ayrıca Batılı doktorlar, İsrail’in Gazze’nin güneyindeki Refah kentini işgal etme planına devam etmesi halinde ölü sayısının artacağı konusunda uyarıda bulundu.

Maynard, “Eğer Refah’ta büyük bir işgal olsaydı, göreceğimiz ölü sayısı kıyamet gibi olurdu” dedi.

Küresel yardım kuruluşları İsrail’i Gazze’ye insani yardım ulaştırılmasını engellemekle suçluyor.

Hizmet vermeye çalışan hastaneler, İsrail’in başta anestezi malzemeleri olmak üzere şehre girişine izin vermediğini söylüyor.

Dr Sahloul, “(Refah’ta) bir saldırı olursa, bu Gazze’nin kan gölüne döneceği ve (İsrail’in) ardı ardına katliam yapacağı anlamına gelir.” dedi. dedi.

Sahlouf, sağlık sistemi kötüleşip çöktüğünde hamile kadınların kanamadan, çocukların ihmalden, ishalli hastaların ise susuzluktan öleceği uyarısında bulundu.

Savaşın tırmanması halinde doğrudan ve dolaylı olarak 250 bin kişinin öleceği tahminlerine değinen Sahlouf, “Bu İncil’de geçen bir rakamdır” dedi ve ekledi:

REKLAM

“Umarım bu olmaz. Çünkü bu nüfusun gidecek hiçbir yeri yok.”

Batılı doktorlar: İsrail ayrım gözetmeksizin her yeri bombalıyor

Bağımsız uluslararası uzmanlar, İsrail’in saldırılarının “soykırım” teşkil ettiğini ve bu iddiaların şu anda Uluslararası Adalet Divanı’nda soruşturulduğunu söylüyor.

İsrail soykırım suçlamalarını reddediyor ve sivilleri değil Hamas’ı hedef aldığını söylüyor.

İsrail, Hamas’ı “sivilleri canlı kalkan olarak kullanmakla” suçluyor ve kendisini savunma hakkına sahip olduğunu söylüyor.

Maynard ise İsrailli yetkililerin sadece Hamas üyelerini hedef aldıklarını iddia ettiklerini hatırlatarak, “Ben ve kampı gören tüm meslektaşlarım bunun doğru olmadığını açıkça söyleyebiliriz.” dedi. dedi.

REKLAM

Maynard: Gazze’de yaşananlar soykırımın tüm unsurlarını taşıyor

İsrail’in sivilleri, sağlık tesislerini, altyapıyı ve sağlık çalışanlarını ayrım gözetmeksizin ve açıkça hedef aldığını belirten Maynard, soykırım teriminin anlaşılması için araştırma yaptığını belirterek, “Gazze’de yaşananlar soykırımın tüm unsurlarını karşılıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Maynard, Gazze’de yaşananların soykırım olduğundan ve İsrail’in nihai hedefinin bu olduğundan hiç şüphesi olmadığını söyledi.

Yoğun bakım doktoru Zaher Sahloul, Gazze’de her 100 çocuktan birinin öldürüldüğünü bildirdi.

Gerekli ilaç ve tıbbi imkânların sağlanamaması nedeniyle çok sayıda çocuğun hayatını kaybettiğini belirten Sahloul, “Gazze şu anki haliyle yaşanmaz bir yer.” dedi.

İsrail engellemeleri nedeniyle Gazze’ye ilaç getiremiyoruz

Acil doktoru Thaer Ahmed de İsrail engellemeleri nedeniyle Gazze’ye ilaç getirilmesinin mümkün olmadığını vurguladı.

REKLAM

Bebek bezi bulamayan ailelerin plastik poşet kullandığını belirten Thaer Ahmed, bölgedeki durumun acil olduğunu vurguladı.

Ahmed, hastanelerin faaliyete geçmesi gerektiğini vurgulayarak, Filistinlilerin acısını hafifletmek için “Bombaların ateşkesle durdurulması gerekiyor” dedi. dedi.

Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre İsrail saldırıları yaklaşık 2,3 milyon insanı yerinden etti, gıda krizine yol açtı, şehrin neredeyse tüm yaşam alanlarını yerle bir etti ve çoğu çocuk ve kadın olmak üzere yaklaşık 32 bin kişinin ölümüne neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir