Boeing’in CEO’su yıl sonunda görevinden ayrılacak

Boeing tarafından yapılan açıklamada Calhoun’un, şirketi istikrara kavuşturmak ve geleceğe yönelik konumlandırmak için kritik çalışmaları tamamlamak amacıyla yıl boyunca şirkete liderlik etmeye devam edeceği söylendi.

Açıklamada, Yönetim Kurulu Başkanı Larry Kellner’in gelecek yıl yapılacak hissedarlar toplantısında yeniden seçilmeyi düşünmediğini ve Yönetim Kurulunun Kellner’in yerine Bağımsız Başkan olarak Steve Mollenkopf’u seçtiğini Yönetim Kurulu’na bildirdiği ve Mollenkopf’un yönetim kurulunun direktörler Boeing’in bir sonraki başkanı olacak ve onun CEO seçim sürecine liderlik edeceği söylendi.

Açıklamada ayrıca Boeing Ticari Uçaklar Başkanı ve CEO’su Stan Deal’ın emekli olacağı ve bugünden itibaren Stephanie Pope’un birimin başına getirileceği belirtildi.

Calhoun, şirket çalışanlarına yazdığı mektubunda şunları söyledi: “Hepinizin bildiği gibi, Alaska Airlines Flight 1282 kazası Boeing için bir dönüm noktasıydı. Bu kazaya alçakgönüllülükle ve tam bir şeffaflıkla yanıt vermeye devam etmeliyiz. Ayrıca tam bir bağlılık aşılamalıyız. Şirketimizin her seviyesinde güvenlik ve kaliteye önem veriyoruz.” “dedi.

Boeing, Alaska Havayolları’nın ABD’deki 737 MAX 9 yolcu uçağının, uçuş sırasında gövdenin bir parçasının kırılması nedeniyle 5 Ocak akşamı acil iniş yapmasının ardından sorunlarla karşı karşıya kaldı.

Boeing uçaklarındaki bir dizi kalite ve üretim hatasının ardından, havayolları ve düzenleyici kurumların şirkette büyük değişiklikler yapılması yönündeki çağrıları arttı.

Şirket geçen ay 737 MAX programında yönetim değişikliği yaptığını duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir