Diyanet’in faaliyet raporunda özellikle gençler için ‘din istismarıyla mücadele’ vurgusu yapıldı

ÇEDES projesi kapsamında imamların eğitim kurumlarına girdiğini hatırlatan eski müftü Gani Aşık, “Yeni bir oyun çıkma ihtimali yüksek” dedi.

Yayınlanma: 22.03.2024 – 04:00

Abo Ol

Google Haberleri

İlginçtir ki Diyanet’in 2023 faaliyet raporunun “öneri ve tedbirler” bölümünde din istismarıyla mücadele konusuna yer verildi. Raporda: “Vatandaşlarımıza yönelik Cumhurbaşkanlığımızın bilinçlendirme faaliyetlerinde görev alan personelin mesleki bilgilerini geliştirmeye yönelik kısa ve etkili saha projelerinin yanı sıra eğitim programlarının da yürütülmesinin gerekli olduğu değerlendirilmektedir. Dini istismarla mücadele Özellikle gençlerimizin dini istismar konusunda maruz kaldıkları tehditlerden korunmaları için gençlik çalışmaları için sahada çalışacak, mesleki bilgisi güçlü ve iletişim becerisi güçlü personel yetiştirilmesinin önemli olduğunu belirtiyorum. “İnsan kaynağımız bu amaçla değerlendirilmeli ve eksikleri dolduracak eğitim tedbirleri alınmalıdır.”

‘KAMPIN NEREDE OLDUĞU BİLİNMİYOR’

Raporda yer alan ifadeleri değerlendiren emekli Müftü Gani Aşık, şunları söyledi: “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın faaliyet raporunda, dinin engellenmesi amacıyla gözlerimizi yaşartan bazı proje ve önerilerin Cumhurbaşkanlığına sunulduğunu öğrendik. Saha çalışmalarının açık uçlu olduğunu vurgulayan Aşık, şöyle devam etti: “Bu çalışmalar için sahada çalışacak personelin mesleki bilgi ve iletişim becerilerinin önemi büyüktür. Ancak ‘sahanın’ liselerden, üniversitelerden, mahallelerden, sokaklardan mı ibaret olduğu belli değil. İktidarın tarikat ve vakıflarla iş birliği yaparak Cumhuriyeti yok etme faaliyetleri 20 yıldır aralıksız devam ediyor. “Gençlerin din istismarından korunması” projelerine inanırken, Ali Erbaş yönetimindeki Diyanet’in, Milli Eğitim Bakanlığı adına kalan Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokollerle Cumhuriyetin yıkılmasına aktif olarak destek verdiği açıkça görülüyor. Milliyetine bağlıydı ve Atatürk mucizesi Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünde bile Atatürk düşmanlığını gizleme gereği duymadı. “Yeniden bir tilkinin ortaya çıkma ihtimali yüksek.”

SİVİL HAKLAR ŞİKAYETİ

Öte yandan Diyanet’in son 10 yılda yayınladığı tüm faaliyet raporlarında “kurumun eğitimli personelinin özlük haklarının yetersizliği nedeniyle başka kurumları tercih ettiği” farklı ifadelerle belirtiliyor. Kurumun raporlarında dikkat çeken bir diğer “zayıflık” bulgusu da camilerin durumuna ilişkin değerlendirmelerdi.

Cumhuriyet Tatil otel rezervasyonu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir