İsrail ailesini katletti: Bayramı onlarla geçirmek isterdim

Mart ayı başında İsrail’in saldırısında Gazze Şeridi’nin merkezindeki Deyr el Belah kasabasındaki evi yıkılan Filistinli Ranya Abu Anze, 5 aylık ikizlerini ve 10’dan sonra defalarca bir araya gelen kocasını kaybetti. Bu saldırıda yıllarca tedavi gördü.

Abu Anze ikizleri Visam ve Naim ile eşinin yanı sıra aynı aileden 14 kişiyi de kaybetti. Filistinli anne, kaybından bir ay sonra yaşadıklarını anlattı.


“Ailemi kaybedeceğimi düşünmedim”

Moloz yığınına dönüşen evinin enkazında oturan Ebu Anze, “Burası bizim evimizdi. Bombalama sırasında uyuduk.” dedi.

Ebu Anze, İsrail ordusunun sivillerin yaşadığı bir evi hiçbir uyarıda bulunmadan bombalamasına şaşırdığını, orada bombalamayı gerektirecek hiçbir şeyin bulunmadığını söyledi.

İsrail saldırısında bir anda tüm ailesini kaybeden Ebu Anze şunları söyledi:


“Eşimi, çocuklarımı, ailemi kaybedeceğimi hiç düşünmezdim. Evde güzel günler geçirdik, güzel anılarımız oldu. Her anne gibi ben de Ramazan ve Bayramı çocuklarımla geçirmek istedim.”

Ebu Anze, en zor şeyin çocuklarının ölümünü görmek olduğunu ve bu acı karşısında gözyaşlarının hiç dinmediğini söyledi.

Filistinli kadın, ailesiyle geçirdiği güzel anları hatırlamak için zaman zaman yıkılan evini ziyaret ettiğini, enkaz yığınından kıyafet ve eşyalar aldığını söyledi.

Yanındaki kıyafetleri tek tek göstererek, “Baba bunları getirdi, kıyafetleri çıkaramadık, enkaz altında kaldılar” dedi. dedi.

İsrail saldırısında hayatını kaybeden iki oğlunun fotoğraflarını gösteren şöyle dedi: “Bu benim oğlum Naim, babası onu büyükbabasından sonra adlandırdı, bu Susu, babası ona Visam adını verdi, bunlar kıyafetleri. Onlar Uyumadan önce yıkanır, sonra şehit olurlardı.” dedi.


Tatile hazırlanıyorlardı

Acılı anne, her zaman diğer çocuklar gibi iki çocuğunun da büyüyüp Anneler Günü’nde kendisine ve büyükannelerine hediyeler getirmesini hayal ettiğini söyledi.

Filistinli kadın, “Evimizi süsledim, Ramazan için fenerler getirdim. Henüz saçları uzun olmasa da kızıma bayramlık elbise, ayakkabı ve küçük bir saç tokası hazırladım.” dedi.

Ebu Anze, kızı Visam’ın ilk elbisesi olduğunu söylediğine işaret ederek, “Onu enkaz altından çıkardım. Ama ayakkabılarını çıkaramadım. Canım kızım, o benim hayatım ve kalbimdi” dedi. dedi.

Saldırılarda ailesini kaybeden Ebu Anze, İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki yıkıcı savaşının bir an önce sona ermesi ve her şeyden önce akan çocuk kanının durdurulması arzusunu dile getirdi.

İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 280’i çocuk, 9 bin 340’ı kadın olmak üzere 32 bin 705 Filistinli öldürüldü, 75 bin 190 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir