Moskova’daki saldırının ardından Fransa’da terör alarmı en üst seviyeye çıkarıldı

Fransız terör alarm sistemi üç seviyeden oluşuyor ve en üst seviye Fransa’da veya yurt dışında bir saldırı sonrasında veya bir tehdidin yakın olduğu düşünüldüğünde devreye giriyor.

REKLAM

Fransa’da terör tehdidi seviyesi, Moskova’da yaşanan terör saldırısı nedeniyle en yüksek seviyeye çıkarıldı.

Fransa Başbakanı Gabriel Attal, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron başkanlığındaki Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi toplantısının ardından sosyal medyada paylaşılan mesajda şunları söyledi: “(Moskova’daki) saldırının sorumluluğunu IŞİD’in üstlendiği iddiası ve ülkemize yönelik tehditler dikkate alındığında, Ülke olarak ulusal güvenlik uyarı sistemini en üst düzeye çıkarmalıyız.” “Karar verdik: acil saldırı” dedi.

Fransız terör alarm sistemi üç seviyeden oluşuyor ve en üst seviye Fransa’da veya yurt dışında bir saldırı sonrasında veya bir tehdidin yakın olduğu düşünüldüğünde devreye giriyor.

Terör alarmı en üst düzeye çıkarıldığında polisin yanı sıra silahlı askerlerin de tren istasyonları, havalimanları, ibadethaneler, okullar, müzeler ve diğer halka açık yerlerde devriye gezmesi bekleniyor ve aramalar daha da yoğunlaştırılacak. sıklıkla.

Moskova’da konser salonuna terör saldırısı

Rusya’nın başkenti Moskova’daki Crocus Belediye Binası konser salonuna 22 Mart akşamı silahlı kişilerce düzenlenen terör saldırısında 137 kişinin öldüğü açıklandı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde saldırganların otomatik silahlarla lobide rastgele ateş açtığı görüldü.

Konser salonunun bulunduğu binanın çatısında yangın çıktı ve bir süre sonra çatı çöktü.

Hafta sonu Moskova’da tüm halka açık etkinlikler iptal edildi ve terör saldırısıyla mücadele için bir görev gücü kurulduğu açıklandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırıyı gerçekleştiren 4 teröristin de aralarında bulunduğu 11 kişinin tutuklandığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir