Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Danilov’un yerine Litvinenko atandı

Zelenskiy, Ukrayna’nın dış istihbarat teşkilatı başkanını ülkenin en üst düzey güvenlik görevine atadı

REKLAM

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus kuvvetlerinin ön saflarda kara saldırılarını sürdürdüğü bir dönemde ülkenin güvenlik üst düzey görevini değiştirdi.

Zelenskiy, Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi sekreteri Alexy Danilov’u görevden aldı ve Salı günü geç saatlerde yaptığı bir video konuşmasında kendisine hizmetlerinden dolayı teşekkür etti. Zelenskiy, kovduğu Danilov’un “başka bir bölgeye atanacağını” söyledi ancak ayrıntı vermedi.

Zelenskiy, Danilov’un yerine Ukrayna dış istihbarat teşkilatı başkanı Aleksandr Litvinenko’yu getirdi.

Danilov, personel ve mühimmat sıkıntısı çeken yorgun Ukraynalı birliklerin 1.000 kilometreden fazla uzanan bir cephe hattında giderek artan Rus baskısıyla karşı karşıya olduğu bir dönemde kovuldu.

Üst düzey yetkililerin yer aldığı Milli Güvenlik Kurulu, Zelenskiy’in başkanlığını yaptığı bir politika koordinasyon organı olarak görev yapıyor. Danilov, Zelenskiy’in cumhurbaşkanı olmasından birkaç ay sonra, Ekim 2019’dan beri bu görevi sürdürüyordu.

Değişiklik, Zelenskiy’in Şubat ayında ülkenin en üst düzey subayı General Valeriy Zaluzhny’yi değiştirme kararının ardından geldi. iddianame ve onun yerine Albay General Alexander Sirsky’yi getirme kararını takip etti.

Zaluzhny ile Zelenskiy arasındaki gerilim, Ukrayna’nın çok konuşulan 2023 karşı saldırısının hedeflerine ulaşamamasının ardından arttı. Zaluzhny bu ayın başlarında Ukrayna’nın Londra büyükelçisi olarak atandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir