‘Yetkili kişi diyor ki Binali Yıldırım’ın AK Parti ile bir alakası yok’

İzmir’in Bergama ilçesindeki Agrobay serasında çalışırken Tarım İşçileri Sendikası’na (Tarım-Sen) üye oldukları için işten atılan ve 23 Ağustos 2023’ten bu yana hakları için mücadele eden işçiler, 18 Mart’ta Ankara’da başladı. Sosyal Güvenlik Bakanlığı huzurunda sonuçlandırıldı.

Agrobay çalışanları, bakanlık önünde yapılan açıklamanın ardından önce AKP genel merkezine, ardından İYİ Parti genel merkezine ve CHP genel merkezine giderek parti yetkililerine sorunlarını anlattı.

“AK PARTİ YETKİLİSİ ‘BİNALI YILDIRIM’IN AK PARTİ İLE HİÇBİR İLİŞKİSİ YOK’ DEMİŞTİ”

Ziraat Sendikası örgüt sekreteri Büşra Yılmaz, AKP’li Agrobay işçilerinin düzenlediği toplantıyı anlattı “Binali Yıldırım Bayburt Holding’e doğrudan bağlı. Direnişimiz devam ederken Binali Yıldırım, Bergama’dan AK Parti adayı Sadık Doğruel için Agrobay serasında miting yapan biri. AK Parti’ye gittiğimizde yetkili ‘Binali Yıldırım’ın hiçbir şeyi yok’ diyor. AK Parti’yle alakası var…’ “İlgisiz biri neden seraya girip Bergama adayı için miting yapıyor? Onlar yalan. İşçilerin aklıyla oynamaya çalışıyorlar. Her şey gözümüzün önünde oluyor. Cevap almadan gitmeyeceğiz dedik. Gerekirse Binali Bey buraya gelecek. Buradan ayrılmayacağız.” dedi.

Yılmaz, İYİ Parti’ye toplantıyla ilgili de bilgi verdi, “Sedat Aksakallı ile doğrudan görüşmek istediğimizi söyledik. Sedat Aksakallı, Agrobay şirketinin avukatı. Şirkete doğrudan bağlı. Bugün tüm muhataplarımızla görüşeceğiz.” Dedi.

“İyi Partili SEDAT AKSAKALLI’NIN AGROBAY İLE BAĞLANTILARINI ANLATTIK”

Ziraat Birliği Başkanı Umut Kocagöz, İYİ Parti’de yapılan toplantıya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bir süre önce buraya geldiğimizde toplantı yapamadık. Bununla ilgili açıklama yaptık. İYİ Hakan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Şeref Olgun ile görüştük. Yaşadığımız sorunları kendisine anlattık. Buraya neden geldiğimizi anlattık. İYİ Parti. İYİ Partili Sedat Aksakallı’nın Agrobay firması ile bağlantısını konuştuk. Açıkladık. Sedat Bey’in bu konuda öncülük yapıp, aracı olarak bu sorunu çözebileceğini söyledik. Kendisiyle görüşeceğini söyledi. Sedat bey tanışalım. Sedat bey’in bu sorunu çözebileceğini biliyoruz. Buradan gelecek haberlere gözümüz ve kulağımız açık olacak. Haber kötü olursa buraya tekrar geleceğiz” dedi.

“TÜM KAMUOYUNUN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ”

İYİ Parti’nin ardından CHP genel merkezine gelen Agrobay işçileri, CHP genel merkezine geldi. CHP genel merkezi önünde konuşan Tarım Sen lideri Ayten Yavuz, şunları söyledi: “Yedi aydır direniyoruz. Sekiz gündür yürüyoruz. AK Parti ve İYİ Parti ile görüştük. Son durağımız CHP. Gidecek başka yerimiz yok. “Tüm kamuoyunun desteğini bekliyoruz” Dedi.

Agrobay çalışanları daha sonra CHP’nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan sorumlu genel başkan yardımcısı Gamze Taşcıer ile görüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir