8 ilde organize suç örgütüne yönelik “Mahzen-39” operasyonu: 33 gözaltı

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, Diyarbakır Emniyeti koordinasyonunda yürütülen çalışma sonrasında. Cumhurbaşkanlığı Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü KOM, Ankara, Bingöl, Antalya, Aydın, Bursa genel merkezi ile Diyarbakır, Çorum ve Kahramanmaraş'ta operasyonlar düzenlendi.

Lideri Umut Öken'in olduğu organize suç örgütünün imha edildiği bilgisini paylaşan Yerlikaya, 33 şüphelinin yakalandığını söyledi.


“Organize suç gruplarını yok edip adalet önüne çıkaracağız.”

“Aziz milletimizin bilmesini isterim ki, her büyüklükteki organize suç örgütünü çökerterek adalet önüne çıkaracağız. Operasyonlarımız sabah akşam kararlılıkla devam edecektir.” Yerlikaya operasyona ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Şüphelilerin Sur bölgesinde faaliyet gösteren esnafın işyerlerine girmeye çalıştığı, zorluk çıkaran esnafın işyerlerine ateş açtığı, Sur bölgesinde bir ticari binaya yerleştiği ve bu ticari binayı üs olarak kullandığı tespit edildi. Zamanla diğer tüccarlara korku ve baskı uygulayarak onları işlerini bırakmaya zorladılar. Örgüt, küçük çocukları kullanarak tüccarları yaralama ve tehdit etme eylemleri gerçekleştirdi, mağdur tüccarları baskı, cebir ve şiddet yoluyla şikayet etmekten caydırmaya çalıştı. Sur bölgesi vatandaşlarına baskı yaparak isim yapmışlar, düşman gruplar arasındaki meselelere müdahale etmişler, sözde mahkemeler kurmuşlar, arabuluculuk yapmışlar “Ve bu şekilde maddi menfaat elde ettikleri de tespit edilmiştir.”

Bakan Yerlikaya ayrıca 14 ruhsatsız tabanca, 2 otomatik tabanca, 2 av tüfeği ve çok sayıda fişek ele geçirildiğini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir