AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Filistin devletinin tanınmasını destekliyor

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, İrlanda, İspanya ve Norveç'in Filistin'i resmen devlet olarak tanımasının ardından bu adıma desteğini açıkladı.

REKLAM

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Filistin devletinin tanınmasını desteklediğini belirtti.

Euronews'e verdiği özel röportajda Michel, “Filistin'in tanınmasından yana” olduğunu belirterek, bu konuda somut ilerleme kaydedilmesi için AB ile üçüncü ülkeler arasında koordineli bir yaklaşım çağrısında bulundu.

Diğer ülkelerin Orta Doğu devletini tanıyıp tanımaması gerektiği yönündeki soruya Michel, bu hamlenin “ilerleme sağlamak için bir kaldıraç olarak” kullanılması gerektiğini söyledi.

Michel'in açıklaması İrlanda, İspanya ve Norveç'in Filistin'i resmen devlet olarak tanımasının ardından geldi.

Michel: “İki devletli çözümden ve Filistin devletinin tanınmasından yanayım. Ancak bu devletin yaşayabilir olması gerekir. Bu nedenle AB üyesi ülkelerle ve üçüncü ülkelerle koordineli bir yaklaşım sergileyerek avantaj yaratmanın daha iyi olacağını düşünüyorum.” dedi.

Avrupa Konseyi Başkanı, diğer devletlerin de benzer eylemlerde bulunması için “daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu” anladığını söyledi.

Michel'in memleketi Belçika'da, Dışişleri Bakanı Hadja Lahbib X'te şunları yazdı: “Belçika, Filistinlilerin hak ve özgürlüklerini de kapsayan tanınmaya yönelik çalışıyor.”

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, üç Avrupa ülkesinin Filistin'i tanıma kararını “(Hamas'a) bir ödül” olarak nitelendirdi.

Bu tanınma, AB'nin savaşa ilişkin tutumunun son haftalarda değiştiği ve sahadaki kötüleşen durum nedeniyle İsrail'e karşı tutumun sertleştiği bir dönemde geldi.

Gazze'deki sağlık yetkilileri, Pazartesi günü İsrail'in Gazze'nin Refah kentinde yerlerinden edilmiş Filistinlilerin kaldığı kampa düzenlediği hava saldırısında 45 Filistinlinin öldürüldüğünü duyurdu.

AB dış politika sorumlusu Josep Borrell saldırıyı şiddetle kınadı. Borrell, bloğun dışişleri bakanları toplantısının ardından yaptığı açıklamada, AB-İsrail Ortaklık Konseyi'nin İsrail'in uluslararası hukuka uyumunu ve Uluslararası Adalet Divanı'nın son kararını görüşmek üzere toplanacağını kaydetti. Bakanlar ayrıca Refah'taki AB sınır misyonunu yeniden faaliyete geçirme kararı aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir