ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan İran'a taziye mesajı

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller, Reisi ve beraberindeki yetkililerin hayatını kaybettiği kazaya ilişkin bir açıklama yaptı.

Sözcü Miller, açıklamasında şunları söyledi: “ABD, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahian ve diğer heyet üyelerinin İran'ın kuzeybatısındaki helikopter kazasında hayatını kaybetmesi nedeniyle resmi olarak taziyelerini iletiyor”. dedi.

Miller, İran'ın yeni cumhurbaşkanının seçilmesi sırasında ABD'nin “temel insan hakları için mücadele eden” İran halkına desteğini bir kez daha vurguladığını söyledi.

Helikopter kazası ve sonuçları

Cumhurbaşkanı Reisi dün İran-Azerbaycan sınırındaki barajın açılış törenine katıldı. Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve bazı yetkililerle birlikte dönüşünde helikopter kazası geçirdi.

Türkiye, İran'ın talebi üzerine arama kurtarma faaliyetleri için Akıncı insansız hava aracını (İHA) görevlendirdi. Akıncı İHA'nın tespit ettiği helikopter enkazının koordinatları İranlı yetkililerle paylaşıldı.

Belirlenen noktaya ulaşan İran ekipleri, kazadan kurtulan olmadığını belirledi.

Liderin öldüğünün kesinleşmesinin ardından başkan vekilliğine Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir atandı. İran anayasasına göre parlamento başkanı, yargı başkanı ve cumhurbaşkanı birinci yardımcısından oluşan konseyin en fazla 50 gün içinde yeni cumhurbaşkanını seçmek için düzenleme yapması gerekiyor.

İran'da cumhurbaşkanı, Anayasayı Koruma Konseyi'nin onayladığı adaylar arasından halk tarafından seçiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir