ABD'deki Columbia Üniversitesi'nde devam eden Gazze protestoları diğer okullara da yayılıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin en prestijli okullarından Yale Üniversitesi öğrencileri Beinecke Plaza'da oturma eylemi başlattı.

İsrail'in soykırımla suçladığı Gazze'de devam eden saldırılarına karşı çıkan öğrenciler, Yale yönetimine üniversitenin İsrail'le bağlantılı “askeri silah üreten” şirketlere yaptığı yatırımlara son vermesi çağrısında bulundu.

Üniversite yönetiminden bugün yapılan yazılı açıklamada, “Yale toplumunun güvenliği” gerekçesiyle polisten yardım istediği ve protestoyu bitirmek istemeyen 47 öğrencinin tutuklandığı belirtildi.

Yale yönetimi, söz konusu öğrencilerin “okuldan uzaklaştırma” talebiyle disiplin kuruluna da sevk edildiği bilgisini paylaştı.

Öte yandan İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına karşı çıkmak ve Columbia öğrencilerine destek vermek amacıyla New York Üniversitesi (NYU) kampüsünde öğrencilerin başlattığı protesto gösterisi sürüyor.

Washington Square Park yakınlarındaki Gould Plaza önünde protestolarını sürdüren New York Üniversitesi öğrencileri, üniversite yönetimine, İsrail'in Filistin'i işgalini destekleyen şirketlerle yatırım ilişkilerini kesmesi çağrısında bulunuyor.

Filistin yanlısı öğrencilerin benzer protestoları ABD'deki diğer büyük okullarda, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nde (MIT), Tufts Üniversitesi'nde, New School'da ve Kuzey Carolina Üniversitesi'nde devam ediyor.


Columbia Üniversitesi'nde kaza

Columbia Üniversitesi'ndeki Filistin yanlısı öğrenciler, okulun Filistin'in işgalini ve Gazze'deki soykırımı destekleyen şirketlere devam eden mali yatırımlarını protesto etmek için kampüsün bahçesinde oturma eylemi düzenlediler.

Provost Minouche Shafik, eylemin üniversitenin işleyişine “tehdit” oluşturduğunu söyledi ve NYPD'den protestocuları dağıtmak için yardım istedi.

Oturma eylemine polis kampüse girerek müdahale etti ve yaklaşık 108 öğrenciyi gözaltına aldı. Okul yönetimi ayrıca eyleme katılan yaklaşık 80 öğrenciyi okuldan uzaklaştırdı.

Rektör Şefik'in bu tutumu, 7 Ekim 2023'ten sonra ABD üniversitelerinde Filistinli öğrencilere yönelik başlatılan “ifade özgürlüğüne” yönelik kısıtlamalara ilişkin tartışmaları yeniden gündeme getirmişti.

Rektörlük dün yazılı bir açıklama yayınlayarak, Gazze'de devam eden protestolar nedeniyle Columbia Üniversitesi'ndeki derslerin çevrimiçi olarak yapılabileceğini duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir