ABD'nin İran'a hamlesi: Yüksek alarm durumunda – Son Dakika Dünya Haberleri

Geçtiğimiz Pazartesi günü İsrail ordusunun Suriye'nin başkenti Şam'daki İran konsolosluğuna düzenlediği ve 2'si general olmak üzere toplam 7 İran askerinin hayatını kaybettiği saldırının ardından bölgede gerginlik giderek artıyor.

İngiliz haber ajansı Reuters, Amerikalı bir yetkiliye dayandırarak, İran'ın saldırıya yanıt vermesinin beklendiğini, dolayısıyla ABD'nin bölgede yüksek alarma geçtiğini ve hazırlık yaptığını söyledi. Resmi, “Kesinlikle yüksek alarm durumundayız” dedi.

US NBC News, iki ABD'li yetkiliye dayanarak Washington yönetiminin İran'ın misilleme yaptığını söylediğini bildirdi. “İsrail içindeki hedefler” Vurulma korkusu yaşadığını söyledi. Yetkililer, İsrail içindeki bir saldırının sivillerden ziyade askeri veya istihbarat hedeflerine odaklanmasının beklendiğini söyledi.

Yetkililer ayrıca, Washington yönetiminin İran'ın olası misillemelerine vereceği tepkiyi değerlendirmeye başladığını belirterek, ABD ordusunun şu anda bölgede yüksek alarm durumunda olduğunu vurguladı.

ABD'li yayıncı CNN International da üst düzey bir ABD yönetimi yetkilisine atıfta bulunarak, İran'ın İsrail'in saldırısına misilleme olarak gelecek hafta bölgedeki İsrail veya ABD varlıklarını hedef alan “önemli” bir saldırıya aktif olarak hazırlandığını bildirdi.

1 Nisan Pazartesi günü İsrail ordusu, Suriye'nin başkenti Şam'daki İran konsolosluğuna hava saldırısı düzenledi ve saldırıda İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı 2'si general olmak üzere 7 asker hayatını kaybetti.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Raisi ertesi gün yaptığı açıklamada, İsrail'in İran konsolosluğuna yönelik hava saldırısının “cevapsız” kalmayacağını söyledi. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, “İsrail Siyonist rejiminin destekçisi olan ABD'ye bu konuda önemli bir mesaj gönderdik. ABD sorumluluk almalı ve sorumlu olmalıdır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir