Afrika Turizm Forumu: Afrika'da Turizm Sektörünün İlgisi – Son Dakika Ekonomi Haberleri

Açılış konuşmalarını Mısır Yatırım ve Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü (FATF) Genel Başkan Yardımcısı General Yaser Abbas, Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanı Ahmet Issa, Rixos Hotels Başkanı Fettah Tamince ve GMT Fuarcılık'tan Selçuk Meral gerçekleştirdi. Foruma Mısır ve Türkiye'den 2000'e yakın turizm profesyoneli katıldı.

GMT Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Meral şunları söyledi: “Mısır'ın Afrika'daki en gözde turistik destinasyonlarından biri olan ve Afrika Turizm Forumu sayesinde insanlığın beşiği olarak kabul edilen Şarm El Şeyh'in hızla geliştiğini görüyoruz. Bu önemli etkinlikle; Amacımız zengin doğal ve kültürel mirasıyla turizm potansiyeli yüksek olan Afrika kıtasının hızla gelişen ekonomisine katkıda bulunmaktır. Bugün bu salonda dünyanın dört bir yanından gelen turizm profesyonelleriyle ana kıta Afrika'da turizmin gelişmesi için neler gerektiğini konuşacağız. İhtiyaçları değerlendirip çözüm üretip gelecek planlarımızı yapacağız.” dedi.

FATF İcra Kurulu Başkan Yardımcısı General Yaser Abbas şunları söyledi: “Afrika ve Mısır'ın güzelliği ve kültürü tüm ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Özellikle Sina Yarımadası turizm sektörü açısından çok önemli bir rol oynamıştır. Türk turizm yatırımcılarını bekliyoruz. Gerekli imkanları sağlıyoruz“dedi.

Mısır Turizm ve Eski Eserler Bakanı Ahmet Issa, uzun konuşmasında, turizmle Mısır ve Afrika'nın hızla büyüyeceğine inandığını, Türkiye'den gelen ziyaretçi sayısının hızla arttığını vurguladı. Bakan İsa, yıl sonuna kadar 250 Türk ziyaretçinin ülkelerine geleceğini duyurdu.

Dünyanın dört bir yanından yatırımcılar, kanaat önderleri, politika yapıcılar, karar vericiler ve turizm profesyonelleri iki gün boyunca bu sektördeki gelişmeleri değerlendirerek yeni iş fırsatları yaratmaya çalıştı.

Prontotour Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran ise şu değerlendirmeyi yaptı: “Turizm Mısır'ı çok geliştirdi. 10 yıl önceki Mısır ile şimdiki Mısır arasında büyük bir fark var. Günden güne değişiyor. Mısır da Türkiye'nin rakiplerinden biri. Türkiye turizmde gelişiyor ama rakipleri yerinde durmuyor. “Mısır'ın kalkınmasında Türk markalarının rolü çok büyük.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir