AI Steve yeni İngiltere Başbakanı olacak mı?

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

AI Steve, bir sonraki İngiltere genel seçimleri için platformunda yalnızca %50'den fazla desteğe sahip politikaların kabul edileceğini söyledi.

REKLAM

Yaklaşan İngiltere genel seçimlerinin yeni ve yapay bir yüzü var: AI Steve.

Yapay zekanın (AI) arkasındaki adam Steve Endacott, İngiltere'nin güneyinden bir girişimci ve avatarının Brighton Pavillion seçim bölgesi milletvekili olarak Avam Kamarası'nda olmasını istiyor.

Endacott, LinkedIn gönderisinde “Başkalarının İngiliz halkı için ne kadar önemsiz olduğu konusunda hayal kırıklığına uğradıktan sonra kendi partimi kuruyorum” dedi.

“Seçmenlerimin görüşleriyle doğrudan bağlantı kurmak için teknolojiyi kullanmaya çalışacağım.”

AI Steve'in seçim kampanyası için özel olarak oluşturulan web sitesinde, kullanıcılara yeni politikalar oluşturmasına yardımcı olacak “yaratıcılardan” oluşan bir ekibe katılmak isteyip istemedikleri soruluyor. Potansiyel seçmenler bunu “AI Steve ile Konuş” seçeneğine tıklayarak ve ardından botla etkileşime girmeden önce kişisel bilgilerini girerek yapıyor.

Steve, destekçilerinden her politika önerisini birden ona kadar bir ölçekte derecelendirmek için “haftada sadece birkaç dakika ayırmalarını” ve “saçma politikaları durdurmak için bir bekçi mekanizması görevi görmelerini” istiyor.

Endacott yaptığı açıklamada, “Yapay zeka hakkında hiçbir şey bilmenize gerek yok, çünkü tek yapmanız gereken karakteri konuşturmak için bir düğmeye basmak” dedi.

“Politikalarımızın kalitesi sayesinde yapay zekayla konuşmak istemeyen daha geniş bir kitlenin ilgisini çekmeyi umuyoruz.”

%50 destek alan öneriler kabul edilir.

AI Steve, web sitesinde yalnızca %50'den fazla desteğe sahip politika tekliflerinin platformunda kabul edileceğini belirtiyor.

Web sitesinde “AI Steve, Brighton ve Hove halkına fikirlerini ifade etme ve politika oluşturma konusunda 7/24 erişim sağlamak için yaratıldı” ifadesi yer alıyor.

Endacott seçilirse “fiziksel olarak” Parlamentoya katılacak ve burada yapay zeka platformundan aldığı doğrudan geri bildirimlere dayanarak politikalar üzerinde oy kullanacak.

Endacott kendisini “paranın değerini anlayan… ve iş başarısının kendisini nispeten zengin kıldığını takdir eden” işçi sınıfından bir adam olarak tanımlıyor.

Ayrıca çevreyle ilgili “derin endişeleri” var.

Endacott'un başkanı olduğu yapay zeka şirketi Neural Voice, AI Steve'i destekliyor. Endacott, 2022'de Rochdale'in Muhafazakar adayı oldu ve 487 oy aldı.

Seçim Komisyonu'nun internet sitesine göre, Birleşik Krallık genel seçimlerine katılabilmek için adayların en az 18 yaşında ve İngiliz veya İrlanda vatandaşı olması gerekiyor.

Birleşik Krallık'ta seçim dönemlerinde hiciv figürlerinin anıldığı bir tarih var. Lord Buckethead, 1987'den bu yana dört seçimde “galaksiler arası uzay lordu” olarak yarıştı. Kendisini şeytani uzay lordu olarak tanıtan Kont Binface, 2024 belediye başkanlığı seçimlerine katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir