AİHM'de “önceki kararların” alındığı davalarda Türkiye ilk sırada yer alıyor

2023'ün sonlarından itibaren Türkiye, aynı insan hakları ihlallerinin bir daha yaşanmamasını sağlamak için spesifik ve çoğunlukla kapsamlı önlemlerin alınmasını gerektiren en fazla sayıda “geçmiş vakanın” görüldüğü ülke haline geldi.

REKLAM

Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) 2023'teki önceki kararlarını oluşturan davalar listesinin başında yer alıyor.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM kararlarının üye devletler tarafından uygulanmasına ilişkin yıllık raporunu bugün yayınladı.

2023'ün sonunda Türkiye, aynı insan hakları ihlallerinin bir daha yaşanmamasını sağlamak için spesifik ve çoğunlukla kapsamlı tedbirlerin alınmasını gerektiren en fazla sayıda “geçmiş vakanın” görüldüğü ülke oldu.

Sonuç olarak, 2023 yılı sonunda Türkiye'de 124, Romanya'da 115, Ukrayna'da 103 ve Bulgaristan'da 89 “önceki vaka” görülecek.

2023 yılı sonu itibarıyla Türkiye, karar bekleyen dava sayısında (446), Ukrayna (766) ve Romanya'nın (476) ardından üçüncü sırada yer aldı.

AİHM'nin Ocak ayında yayımladığı 2023 yılı istatistik raporuna göre, geçen yıl en fazla bekleyen başvurunun olduğu ülke Türkiye oldu.

AİHM verilerine göre mahkemeye iletilen 68 bin 450 şikâyetin toplam ağırlığının 23 bin 397'si Türkiye'den gelen şikâyetler.

Sonuç olarak, devam eden davaların %34,2'si Türkiye'den geliyor. Bu davaların çoğu 2016 darbe girişiminden sonra yapılan başvuruları içeriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir