Araştırma: Uykusu iki gece üst üste bölünenler kendini daha yaşlı hissediyor

Araştırmayı yürüten doktor. Balter’e göre genç hissetmenin yolu iyi uyumaktan geçiyor

REKLAM

İsveçli araştırmacılar, iki gece boyunca tutarlı ve dinlendirici bir uyku çekmeyen kişilerin kendilerini daha yaşlı hissetmelerini sağladığını buldu.

İsveç’teki Karolinska Enstitüsü’ne bağlı psikologlar, kesintisiz gece uykusunun insanlar üzerindeki etkilerine ilişkin iki çalışma gerçekleştirdi.

Araştırmanın baş yazarı ve enstitünün psikonöroimmünologlarından biri olan Dr. Leonie Balter “Uykunun yaşınız üzerinde büyük bir etkisi var ve bu sadece uzun vadeli uyku düzeninize bağlı değil. Sadece iki gece daha az uyusanız bile, nasıl hissettiğiniz üzerinde gerçek bir etkisi var.” dedi.

Balter’e göre, yaşlanma algısı sadece daha yorgun hissetmenin ötesine geçiyor; ancak sağlıksız beslenmeyi teşvik ederek, egzersizi azaltarak ve insanları sosyalleşmeye ve yeni deneyimler yaşamaya daha az istekli hale getirerek insanların sağlığını etkileyebilir.

ilk arama

İlk çalışmada psikologlar, yaşları 18 ile 70 arasında değişen 429 gönüllüye, geçen ay kaç gece geçirdiklerini ve varsa kaç gece kötü uyuduklarını sordu. Uykululuk ayrıca psikolojik araştırmalarda kullanılan standart bir ölçeğe göre de değerlendirildi.

Bilim adamları, kötü uykuyla geçen her gün için gönüllülerin kendilerini ortalama üç ay daha yaşlı hissettiklerini, bir önceki ay kötü uykularını bildirmemiş olanların ise gerçek yaşlarından ortalama altı yıl daha genç hissettiklerini buldu. Ancak, yetersiz uykunun insanları daha yaşlı mı hissettirdiği yoksa tam tersi mi olduğu tam olarak belli değil.

ikinci arama

İkinci çalışmada, yaşları 18 ile 46 arasında değişen 186 gönüllünün iki gece üst üste dokuz saat, sonraki iki gece ise yalnızca dört saat uyumasına izin verildi.

Araştırma, katılımcıların iki gece üst üste yalnızca dört saat uyumaya zorlandıklarında kendilerini ortalama dört yaş daha yaşlı hissettiklerini ortaya çıkardı. Hatta bazı gönüllüler kendilerini 10 yaş daha yaşlı hissettiklerini bile söyledi.

Araştırmaya katılan gönüllülerin dokuz saat yatakta kalmasına izin verildiğinde ise tam tersi etkinin görüldüğü ancak bu etkinin daha hafif olduğu belirlendi. Sonuç olarak, yeterince dinlenenler kendilerini gerçek yaşlarından ortalama üç ay daha genç hissettiklerini bildirdiler.

Dr. Balter araştırma bulgularını şu şekilde özetledi: “Genç hissetmek istiyorsanız en önemli şey uykunuzu korumaktır.”

Uykunun etkisi sabah türü ve akşam türü için farklıdır.

Royal Society B’nin Bildirileri’nde yer alan araştırmaya göre, erken kalkıp erken yatan sabah tipi insanlar ile geç uyanıp geç uyuyan akşam tipi insanlar, uyku kaybına farklı tepkiler veriyor.

Bulgulara göre gece tipleri çok uyuduktan sonra bile kendilerini gerçek yaşlarından daha yaşlı hissederken, sabah tipleri uykuları bölündüğünde kendilerini diğer gruba göre daha yaşlı hissediyorlar.

Dr. Balter’a göre, eğer insanlar kendilerini daha genç hissederlerse, yeni deneyimler yaşamaya ve sosyal ve fiziksel olarak aktif olmaya daha istekli olabilirler, bu da sağlık açısından fayda sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir