Asırlık hatim geleneği Selçuklu mirası camide yaşatılıyor

Yüzyıllardır zamana meydan okuyan Selçuklu mimarisinin en önemli eserlerinden biri olan tarihi Ulu Cami’de sabah, öğle ve ikindi Kur’an-ı Kerim okunuyor, hatim geleneği Bayburtlular tarafından özenle yaşatılıyor.

Anadolu Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Mesud tarafından yaptırılan ve günümüze kadar ayakta kalan asırlık Ulu Cami, vatandaşların en sevdiği camilerden biri olarak öne çıkıyor. Bayburtluların kentteki cami ve Kur’an kurslarına, özellikle de Selçuklu aile yadigarı olan, cuma camii ve selatin olarak hizmet veren tarihi Ulu Cami’ye yoğun ilgisi sayesinde hatim geleneği yaşatılıyor. cami. Sabah, öğle ve ikindi saatlerinde okunan hatime Bayburtlular büyük ilgi gösteriyor ve asırlık camiyi boş bırakmıyor. İkindi namazı için camiye akın eden vatandaşlar, Ramazan ayı boyunca namazlarını, namazın ardından cami imamlarının okuduğu Kur’an-ı Kerim ile tamamlıyor.

Asırlık camide kadim geleneği yaşatmaya çalıştıklarını söyleyen Kadir İşcan isimli vatandaş, şunları söyledi: “Asırlık geleneğimiz olan, atalarımızdan bize kalan lokum şerifimizi dinliyoruz. Dedelerim, babalarım, Ulu Cami’de. Çalıştığım günlerde sosyal medyadan Zülküf hocamı dinliyorum. Cemaatin namaz kılması gibi, çok güzel bir deneyim.” “Kalabalık var. Tüm dostlarımızı ve hemşerilerimizi sabah, öğle ve ikindi saatlerinde cüz dinlemeye, tarihi Bayburt Camisi’ne, bu uhrevi ortama davet ediyorum.”

“Bu görevi atalarımızdan, dedelerimizden aldık”

Hüseyin Özdener, vefat eden atalarının yerini aldıktan sonra camileri boş bırakmadıklarını belirterek, şöyle konuştu: “Genellikle namaz kılmak için geliyoruz, Ulu Cami’nin manevi bir iklimi var. Birçok eski insan burada namaz kıldı, şimdi sıra bizde Ulu Cami’yi seviyoruz Çok güzel bir iklimi var.” “Var” dedi.

Camileri bir an bile boş bırakmıyorlar.

Cami cemaatinden bir vatandaş ise günlerin dualarla, Kur’an-ı Kerim’le geçtiğini, Bayburt’ta Ramazan ayının farklı yaşandığını, camilerin bir an bile boş bırakılmadığını vurgulayarak, şunları söyledi: “Ben her zaman camimize gelirim. Her gün sabah namazı için. Yatsı, öğle ve akşam namazlarımı kılıyorum. “Namazlarımı dinliyorum, akşam orucumu açıyor ve namaza dönüyorum. Zaman böyle geçiyor” dedi.

Asırlık gelenek Bayburtlulara emanettir. 33 yıldır Ulu Cami’nin vaiz imamlığını yapan Zülküf Kocabey, Bayburt halkının asırlardır süren geleneği benimsediğini belirterek, “33 yıldır bu caminin vaiz imamlığını yapıyorum. Camimiz inşa edildi” dedi. 1227 yılında Selçuklu sultanlarından II. Gıyaseddin Mesud döneminde.Tarihi Ulu Cami aynı zamanda Cuma camisidir, selatine camiidir.Özellikle ramazan aylarında yoğun bir cemaatimiz oluyor.Hatim geleneği uzun sürdüğü için Hatimler sabah, öğle ve ikindi vakitlerinde okunmaktadır. Bu şekilde hatim geleneğimizi sürdürüyoruz. Camilerimize hatim dinlemek için gelen çok sayıda kardeşimiz var. Bütün kardeşlerimiz Ramazan’ı tebrik ediyorum diyor. Şerife ve bu vesileyle bayramımıza günahlarımızdan arınmış olarak kavuşmamızı Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.

“Dualarımızda Doğu Türkistan ve Gazze’yi de eksik etmeyelim”

Namazın ardından Çin’in zulmüne uğrayan Doğu Türkistan ile İsrail işgalcilerinin aylardır bombaladığı Gazze için dua ettiklerini ve bu mübarek ayda herkesin dua etmesi gerektiğini hatırlatan Kocabey, şöyle konuştu: “Özellikle Allah’a Dünyanın dört bir yanındaki masum ve mazlumlara yardım edin. Doğu Türkistan ve Gazze’yi unutmayalım, kardeşlerimiz için dua edelim ve onları da dualarımıza dahil edelim. Ramazan ayında iyiyi ve güzeli düşünerek oruç tutmanın bizi daha olgun ve ahlaki açıdan olgunlaştıracağını düşünüyorum. Herkesin Ramazan Şerif’ini tebrik ediyor, bayramın Yüce Allah’tan hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir