Bakan Uraloğlu: Vatandaşlarımızın huzur içinde tatil yapabilmeleri için yollarımızda her türlü tedbiri aldık.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Kurban Bayramı tatilinde karayolu trafiğinin Akıllı Ulaşım Sistemleri (AUS) ile dikkatle anlık olarak takip edildiğini söyledi. Bakan Uraloğlu, vatandaşların güvenli seyahat edebilmesi için her türlü tedbirin alındığını kaydederek, şöyle konuştu: “Bayram boyunca 18 bölge müdürlüğü, 123 şube başkanı, 15 tünel bakım işletme başkanı, 25 otoyol bakım işletme başkanında sürekli denetimler yapıldı. ve 16 inşaat operasyon başkanı – İşlet – Bakım Operasyonları Müdürlüklerini ulusal topraklara devret.” rehber

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, karayollarında alınan tatil tedbirlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. 68 bin 655 kilometrelik yol ağında bayram döneminde olası trafik yoğunluğu nedeniyle her türlü tedbirin alındığını vurgulayan Bakan Uraloğlu, şöyle konuştu: “Vatandaşlarımızın huzur içinde seyahat edebilmesi için her türlü tedbiri aldık. En yoğun seferlerin gerçekleştiği otoyollarda haftanın 7 günü 24 saat çalışıyoruz. “Yurt genelinde 18 bölge müdürlüğü, 123 şube başkanlığı, 15 tünel bakım işletmesi, 25 otoyol bakım işletmesi ve 16 inşaat, yönetim ve transfer bakım işletmesinde denetimlerimizi 24 saat sürdürüyoruz.” dedi.

Tatil döneminde Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından İTS Merkezi'nde anlık izleme ve takip gerçekleştirildiğini kaydeden Uraloğlu, şöyle konuştu: ülke ITS merkezimiz aracılığıyla koordine ediliyor.” dedi. Uraloğlu, yoğun trafik ve kaza gibi istenmeyen durumların önlenmesi için alınan bu tedbirlerin, tatil sırasında yolcuların güvenliğinin sağlanması açısından büyük önem taşıdığını vurguladı.

“Gerekmedikçe yol çalışmalarına ara veriyoruz”

Yolda inşaat, bakım ve onarım çalışmalarının devam ettiği ve çeşitli nedenlerle yolun fiziki standardının düşük olduğu kesimlerde yol işaretlemelerinin yapıldığını söyleyen Uraloğlu, daha önce yapılan yol işaretlemelerinin revizyon aşamasında olduğunu söyledi. Uraloğlu, şunları söyledi: “Yol yapım, bakım ve onarım çalışmalarının yapıldığı kesimlerde Kurban Bayramı tatilinde gerekmedikçe çalışmaları durduruyoruz. Bir tarafı kapalı, diğer tarafı çift yönlü trafiğe açık olan bölünmüş yollarda sürücülerin yanıltılmaması için yol işaretlerinin de belirlenen standartlara uygun olmasını sağladık.” dedi.

“TRAKİK İŞARET VE İŞARETLER KONTROL EDİLDİ”

Bakan Uraloğlu, otoyol ağının kontrol edildiğini, yol levhaları, araç korkulukları, sinyalizasyon sistemleri ve yan direklerdeki eksikliklerin tamamlandığını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Kirli tabela ve sinyalli, görüş mesafesi kısıtlı yolların görünür olmasını sağladık. Aşırı yağış nedeniyle oluşabilecek su baskını sularının karayolunu aştığı sınırlı ve istisnai durumlarda, yol kenarlarına sık aralıklarla su seviyesinin üzerine onarım yaklaşma işaretleri konulacaktır. Yolun çeşitli nedenlerle daralması durumunda heyelan nedeniyle geçilemeyen kesimlerde onarım için yaklaşma levhaları kullanılarak trafik yönlendirilecek. “Ayrıca vatandaşlarımız, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesinde yer alan 'Yol Durumu' bölümünden ülke genelindeki yol koşullarındaki değişiklikleri anlık olarak takip edebiliyor.” dedi.

“GÜVENLİ SEYAHAT HER HAKKI”

Bakan Uraloğlu, tatil döneminde vatandaşların huzur içinde yolculuk yapması ve trafik kazalarının önlenmesi için alınan tedbirlerin yanı sıra sürücülerin de dikkat etmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: “Yol güvenliğini sağlamak hepimizin sorumluluğundadır. Araç kullanırken hız sınırlarına uymanız, emniyet kemerinizi takmanız ve cep telefonunuzu kullanmamanız sizin, sevdiklerinizin ve trafikteki diğer kişilerin güvenliği açısından önemlidir. Unutmayın, herkesin güvenli seyahat hakkı vardır.” dedi. Uraloğlu, yol yapım, bakım ve onarım çalışmalarının yapıldığı yol kesimlerinde sürücülerin uyarı levha, levha ve yönlendirmelere uymasının ve belirlenen hız limitini aşmamasının büyük önem taşıdığını vurguladı. Tatil gidiş ve dönüşlerinde aynı gün ve saatte yola çıkan sürücülerin belirli güzergahlarda yol kapasitesini aşan trafik yoğunluğu oluşturduğuna dikkat çeken Uraloğlu, seferlerin gün içinde uygun saatlere dağıtılması, aceleci ve telaşlı davranışlardan kaçınılması gerektiği uyarısında bulundu. Uraloğlu, trafiğin herhangi bir nedenle aksaması durumunda mevcut şeridinizde kalarak şerit ihlallerinden kaçınmanız, uzun mesafe yolculuk için araçlarınızın bakımlarının yapılmasını sağlamanız, araç kapasitesinin üzerinde yük ve yolcu taşımamaya dikkat etmeniz gerektiğini vurguladı. Yeterli yakıt satın almak.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir