Başkentteki yangınların yüzde 90'ı insanlardan kaynaklanıyor

Ankara itfaiye ekiplerinin 2023 yılında müdahale ettiği 28 bin 465 kazanın 9 bin 54'ü yangın oldu.

Yangınların 4.862'si bahçe ve çayırlık alanlarda, 1.661'i terk edilmiş binalarda, 854'ü evlerde, 1.027'si araçlarda, 206'sı gecekondu mahallelerinde, 389'u işyerlerinde ve 55'i fabrikalarda meydana geldi.

Ekipler, yangınlara müdahalenin yanı sıra geçen yıl 11.388 kurtarma operasyonu gerçekleştirerek zor durumdaki 6.288 hayvanın yardımına geldi.

4 bin 470 kedi ve 382 köpek kurtarıldı

Kurtarma çalışmalarında 4 bin 470 kedi, 382 köpek, 821 kuş, 258 yılan, tilki, kaplumbağa, yarasa ve kirpiden oluşan hayvanlara yardım edildi.

Ankara'da yaşanan sağanak yağışın ardından ekiplerin en sık aldığı ihbarlar arasında “yılan kurtarma” operasyonları da yer aldı.

İtfaiyenin çalışmalarını değerlendiren Levent Çeri, yaz aylarında artan anız yangınlarının hayvanlar için büyük tehlike oluşturduğunu söyledi.

Hasat sonrası tarlalarda anız yakılması nedeniyle binlerce hayvanın hayatını kaybettiğini belirten Çeri, şöyle konuştu: “Bu nedenle anız yakılmamalı. Anız yangınları bizim için çok önemli. Anız yangınları çok büyük olaylara neden olabiliyor. Yani büyük fabrikalara ve evlere yayılabilir.” Dedi.

“Sigara izmaritleri büyük yangınlara neden oluyor”

Ankara kırsalında köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinde meydana gelebilecek yangınlara zamanında müdahale için su deposu projesini hayata geçirdiklerini hatırlatan Çeri, bu kapsamda anız, ekin ve tarım ürünleri yangınlarından kaynaklanan kayıpların önüne geçmeyi başardıklarını söyledi. evler.

Proje kapsamında 546 su tankerinin dağıtımını tamamladıklarını belirten Çeri, hedefin ayrıca 1.182 mahalle sakinine yangına ilk müdahale eğitimi vererek yangının büyümemesini, can ve mal kaybının önlenmesini sağlamak olduğunu söyledi. Ekipler olay yerine ulaşana kadar minimumda tutuldu.

Bu amaçla 120 tank alıp köylere dağıtacaklarını söyleyen Çeri, şöyle konuştu:


“Sigara izmaritleri büyük yangınlara neden oluyor. Mesela 2023 yılında müdahale edeceğimiz yangınların yüzde 90'ı insanlardan kaynaklanıyor. Dikkatsizlik ve ihmal nedeniyle önlenemeyen yangınlar sürekli çıkıyor. Oluşabilecek yangınların birçoğunun maalesef dikkatsizlik, ihmal ve insani sebeplerden kaynaklandığını unutmayalım.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir