Bu sendrom migren hastalarını masal diyarına götürüyor! “Alice Harikalar Diyarında Sendromu” algıları bozuyor! – SAĞLIK

İnsanlarda algı bozukluklarına neden olan “Alice Harikalar Diyarında sendromu”na dikkat çeken uzmanlar, sendromun nedenlerinin arasında antidepresan ilaç veya halüsinojenik madde kullanımı, yoğun stres, kronik migren ve epilepsi olduğunu söylüyor. En sık görülen nedenin migren olduğunu belirten çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Melek Gözde Luş, şunları söyledi: “Genellikle çocukluk ve yetişkinlik öncesi dönemde görülür. “Zamanla ortadan kaybolan ve özel tedavi gerektirmeyen bir algı bozukluğudur.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Tıp Merkezi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Melek Gözde Luş, ismiyle de dikkat çeken “Alice Harikalar Diyarında Sendromu” konusunda bilgi verdi.

Alice Harikalar Diyarında sendromu nedir?

Çocuk ve ergen psikiyatri uzmanı Dr., Todd sendromu veya dismetropsi (mesafeyi, hızı veya hareket kuvvetini algılama yeteneğinin kaybı) olarak da bilinen “Alice Harikalar Diyarında Sendromu”nun, psikiyatrist John Todd tarafından tanımlanan bir sendrom olduğunu söyledi. 1950 lerde. Öğretmen üyesi Melek Gözde Luş ise şunları söyledi: “Algıda bozulmaya neden olan nöropsikolojik bir durumdur. Nesnelerin daha küçük (mikropsi) veya daha büyük (makropsi) veya daha yakın (pelopsi) veya daha uzakta (teleopsi) görünmesi gibi görsel algıda bozulmalar meydana gelebilir. Görme dışındaki duyularda da bozulma meydana gelebilir. Şu şekilde bilgi verdi.

Genellikle çocukluk ve yetişkinlik öncesi dönemde kendini gösterir.

Dr., sendromun nedenleri arasında antidepresan ilaç veya halüsinojenik madde kullanımı, yoğun stres, kronik migren, epilepsi, beyin tümörleri ve Epstein-Barr virüsünün (EBV) neden olduğu iltihaplanmanın yer aldığını söyledi. Öğretmen Üyesi Melek Gözde Luş şunları anlattı:

“En sık görülen neden migrendir. Genellikle çocukluk ve yetişkinlik öncesi dönemde kendini gösterir. “Alice Harikalar Diyarında sendromu” genellikle nadir görülen bir hastalıktır. Özellikle ergenlerle yapılan çalışmalarda oranlar oldukça düşüktür. “Nesneleri olduğundan küçük görenlerin oranı yüzde 3,8, büyük görenlerin oranı ise yüzde 3,9.”

Ayrıca vücut kısımlarını gerçekte olduklarından farklı algılarlar.

Dr., sendromun günlük hayata etkisi konusuna da değindi. Öğretmen üyesi Melek Gözde Luş ise şunları söyledi: “Bireyler vücut kısımlarını ya da etrafındaki nesneleri olduğundan farklı algılıyorlar. Şekil, boyut, hareket veya renk Memnunum; Nesnelere veya kendimize dair farkındalığımıza katkıda bulunan özelliklerde bozulmalar meydana gelir. “Bu sendrom aynı zamanda işitme, dokunma ve zaman algısında da değişikliklere neden olabilir.” dedi.

İşitsel halüsinasyonlar da sendromun bir parçası olabilir

Bireyler; Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr., mikropsi yani nesneleri olduğundan küçük algılama, makropsi yani kendinden büyük görme, teleopsi yani uzaktaki nesneleri daha büyük algılama gibi deneyimler yaşadığını kaydetti. kendisi ve pelopsia, yani kendisine çok yakın olan nesneleri görmek. Öğretmen üyesi Melek Gözde Luş ise şunları söyledi: “İşitsel halüsinasyonlar da sendromun bir parçası olabiliyor. Bu tür halüsinasyonlar duyulan seslerin algılanmasındaki bozulmadan kaynaklanır. “Algıdaki bu değişiklikler aynı zamanda müzik dinlemeye veya garip seslere de neden oluyor.”

Özel bir tedavi gerektirmez

Dr., “Alice Harikalar Diyarında Sendromu”nun zamanla ortadan kaybolan ve özel tedavi gerektirmeyen bir algı bozukluğu olduğunu belirtti. Öğretmen üyesi Melek Gözde Luş ise şunları söyledi: “Belirtilerin genellikle birkaç hafta ya da birkaç ay içerisinde ortadan kaybolduğu biliniyor. Bazı kişiler gün içinde yalnızca 10 saniye ya da 10 dakika boyunca belirtileri hissettiklerini söylüyor. Ancak kişinin günlük yaşamdaki işleyişini olumsuz etkileyen durumlarda profesyonel destek almak çok önemli.” dedi.

Tanı nasıl konur?

Dr., hastalığın teşhis süreci hakkında da bilgi verdi. Öğretmen üyesi Melek Gözde Luş ise şunları söyledi: “Şikayetlere göre bazı tetkikler gerekebilir. MR, EEG ve kan testleri gerekebilir. Migren veya EBV enfeksiyonu gibi tıbbi bir durumdan şüpheleniliyorsa ilaçlar verilebilir. Özellikle migren tedavisinde tiramin-migren rejimi migren profilaksisi ile birlikte uygulanabilmektedir. Kalsiyum kanal blokerleri ve beta blokerlerin uygulamaları “Alice Harikalar Diyarında sendromu”nun tedavisinde de faydalı olabilir. “Bu uygulamalar ancak doktor tavsiyesi üzerine uygulanmalıdır.” dedi.

İnsanların mevcut çevrelerinin çarpık bir versiyonunu görmelerine neden olur

Doktor ayrıca “Alice Harikalar Diyarında Sendromu”nun psikoz belirtisi olmadığını da vurguluyor. Öğretmen üyesi Melek Gözde Luş ise şunları söyledi: “Bu olaylar bir görme bozukluğundan ya da illüzyondan kaynaklanmıyor. Genellikle insanların orada olmayan şeyleri görmesine neden olan halüsinasyonların aksine, bu sendrom insanların mevcut çevrelerinin çarpık bir versiyonunu görmelerine neden olur. Etkilenen kişi genellikle gördüklerinin tuhaf veya gerçek dışı olduğunu bilir. Çoğu durumda aniden ortaya çıktığı için başlangıcını ve sonunu tahmin etmek mümkün olmuyor.” Şu şekilde bilgi verdi.

Hasta yeterince bilgilendirilmeli

Dr. ayrıca, algısal çarpıtmalarla karakterize edilen bu sendromun, şizofreni ve diğer psikotik bozukluklar yelpazesinden ayrılması gerektiğini belirtti. Öğretmen Üyesi Melek Gözde Luş, “Yapılacak en önemli müdahale migren, epilepsi, bazı enfeksiyonlar veya ilaç kullanımıyla tetiklenebilen bu belirtileri diğer psikiyatrik hastalıklardan ayırıp hastayı doğru bilgilendirmektir” dedi. Sözlerini şöyle tamamladı:

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir