Çocuklarda bu yürüyüş şekline dikkat edin.

genişletmek

Parmak ucunda yürüme, küçük çocuklarda ve 2 yaş altı çocuklarda sıklıkla görülebilen bir durumdur. Altta yatan bir hastalık yoksa çocuklarda 2 yaşından sonra bu durumun düzelmesini bekleriz.

Parmak ucunda yürümek oldukça yaygındır. Beş buçuk yaşında, normal gelişim gösteren çocukların %2'si hâlâ parmak ucunda yürüyebiliyor. Bu yaşta gelişim bozukluğu veya gecikmesi olan çocukların %41'i de parmak ucunda yürüyor.

Parmak ucunda yürümenin en yaygın nedenleri nelerdir?

Kısa Aşil tendonu: Topuk ve baldır kaslarını birbirine bağlayan Aşil tendonunun kısalığı parmak ucunda yürümenin nedenlerinden biri olabilir.

Serebral palsi: Doğumdan önce, doğum sırasında veya sonrasında olgunlaşmamış beyinde meydana gelen hasardan sonra ortaya çıkan bu hastalıkta parmak ucunda yürümek yaygın bir durumdur.

Kas hastalıkları: Kas liflerinin alışılmadık şekilde hasar görmeye yatkın olduğu ve zamanla zayıfladığı bu hastalık grubunda bazen parmak ucunda yürüme meydana gelebilir. Çocuğunuz parmak ucunda yürümeye başlamadan önce normal şekilde yürüyorsa bu teşhis daha muhtemel olabilir.

Otizm: Parmak ucunda yürüme aynı zamanda çocuğun başkalarıyla iletişim kurma ve etkileşim kurma yeteneğini etkileyen otizm spektrum bozukluklarıyla da bağlantılıdır.

Parmak ucunda yürüme nasıl teşhis edilir?

Parmak ucunda yürüme tanısı genellikle hastanın yürüyüşünün gözlemlenmesi, fizik muayene ve gerekirse görüntüleme yöntemleriyle konulabilir.

Tedavisi nedir?

Aybars Kıvrak, “Bazı çocuklar zaman zaman ayak parmakları üzerinde yürüyebiliyor, bazen de topukları yere sağlam basarak yürüyebiliyor. Ayak bileğinin arka kısmında sertleşme, çocuğun yaşına göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Fizik tedavi, alçı veya ortez ile tedavi edilebilir. Ayrıca toksin uygulamaları da faydalı olabilir. İlerlemiş veya inatçı vakalarda cerrahi tedavi gerekir. “Çocuğunuz parmak ucunda yürüyorsa tedavinin gecikmemesi için en kısa sürede bir ortopedi uzmanına başvurmanız tavsiye edilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir