Cuma günü okullarda yaz tatilinin son zili çalacak.

11 Eylül 2023 tarihinde, ilk ve ortaöğretim kurumlarında 20 milyonu aşkın öğrenci ve 74 bin okuldaki yaklaşık 1,2 milyon öğretmen için 2023-2024 eğitim-öğretim yılının birinci sınıf zili çaldı. Birinci yarıyıl ara tatili 13-17 Kasım 2023 tarihleri ​​arasında, ikinci yarıyıl ara tatili ise 8-12 Nisan 2023 tarihleri ​​arasında gerçekleştirildi.

Öğrenciler 14 Haziran'daki son ders zilinin ardından eğitimin yorgunluğunu atacaklar.


Yeni tasarlanan karneler dağıtılacak

Ayrıca bu yıl ortaokul öğrencilerine sosyal etkinliklere katılımlarının yanı sıra ders notlarını da kaydedecek yeni tasarlanmış karneler dağıtılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni geliştirilen karnelerde öğrencilere özel ayrıntılı değerlendirmelerin titizlikle raporlanmasını zorunlu kıldı.

Okul içi ve okul dışı gerçekleştirilen sosyal etkinliklerde “bilimsel”, “kültürel”, “sanatsal”, “spor faaliyetleri” ve “sosyal hizmet” olmak üzere 5 ana kategoride değerlendirilen öğrenciler, aynı zamanda okul içi ve okul dışı gerçekleştirilen sosyal etkinlikleri de görebilecek. karnelerindeki durum.

Öğrencilerin sosyal etkinlikleri karnelerinde “katılım”, “ürün oluşturma”, “performans” ve “mezuniyet” olmak üzere dört ana düzeyde detaylandırılacak.

Bu nedenle öğrencilerin sosyal aktivitelere katılımları bir not sistemi ile karnelerine yansıtılacaktır.


Derse devamsızlık geri döndü

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in talimatıyla Bakanlık, bu yıl hem öğretmenlere hem de öğrencilere yönelik eğitim-öğretim sürecinde bir dizi değişiklik yaptı.

Yasal düzenlemelerle liselerde devamsızlık koşulları yeniden düzenlendi, sınıf tekrarı yeniden getirildi ve açıköğretime geçiş zorlaştırıldı. Ayrıca, öğrencilerin dersi 50 genel not ortalaması ile geçmeleri uygulamasına da kademeli olarak son verilmiştir.

Bu yıl ilk defa ortalama 50 yeni dersi olan ve en fazla 3 dersten başarısız olan öğrenciler bir üst sınıfa sorumlu öğrenci olarak geçebilecek. Kurallara göre 4 ve daha fazla dersten zayıf kalan 9'uncu sınıf öğrencileri artık sınıf tekrarı yapmak zorunda kalacak.

Ayrıca Türkçe not geçme puanı 70'e çıkarıldı.

Bunun yerine velilerin müdür ve öğretmenlerle yaptığı toplantıları dijital ortama taşıyan “veli randevu sistemi” hayata geçirildi.

Yeni eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilk kez ortaokul ve liselerde “Türk Sosyal Hayatında Aile”, liselerde Görgü Kuralları ve ortaokullarda “Edep ve Nezaket” gibi seçmeli derslere yer verildi. yeni akademik yılda.


Öğrenciler ortak yazılı sınavlarla buluştu

Bakanlık tarafından ilk kez yayınlanan Çerçeve Yönetmelik ile okullarda yapılan sınavlara ilişkin yeni kurallar bu eğitim-öğretim yılında uygulamaya konuldu. MEB Ölçme ve Değerlendirme Yönetmeliği, okullarda birden fazla öğretmen tarafından yapılan tüm ders sınavlarının “ortak yazılması” gerektiğini öngördü.

Okullarda sınav haftasının uygulandığı eğitim-öğretim yılında Türkçe, Türk dili ve edebiyatı ile yabancı dil derslerinde 4 dil becerisini ölçmeye yönelik sınavlar uygulandı.

Ayrıca okullarda, öğrencilerin okulda ve derslerde dersleri aksatacak şekilde cep telefonu kullanmaması ve öğrencilerin bu tür cihazlarla sınıflara girmemesi için önlemler alındı.

Şehitlerin, gazi yakınlarının ve koruma altındaki çocukların yasal haklarına saygı göstererek özel okullara ücretsiz erişimi kolaylaştırmak amacıyla merkezi yerleştirme kararı alındı.

Önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren tüm özel okulların derslerinde Bakanlıkça onaylanmış ücretsiz ders kitaplarını kullanma zorunluluğu getirilecek.


Geçtiğimiz hafta “yıl sonu faaliyet haftası” olarak ilan edildi

Öğrencilerin keyifli ve öğretici bir hafta geçirmelerini sağlamak, sanatsal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılmalarını teşvik etmek amacıyla ilk kez eğitim-öğretim yılının son haftasında “Yıl Sonu Etkinlik Haftası” düzenlenmesine karar verildi. ilmi.

Öğrenciler, Bakanlığın önerdiği etkinlikler kapsamında yeni müfredatta yer alan beceriye dayalı uygulamalardan keyif alıyor ve deneyimliyor.


Yeni eğitim-öğretim yılı yeni müfredatla başlayacak

Türkiye'nin Yüzyıl Eğitim Modeli kapsamında hazırlanan yeni müfredat, 2024-2025 eğitim-öğretim yılından itibaren anaokulu, ilkokul 1. sınıf, ortaokul 5. sınıf ve lise 9. sınıftan itibaren kademeli olarak uygulanmaya başlayacak.

Yeni programların hazırlanmasında görev alan akademisyenler ve alan uzmanları tarafından öğretmenlere yönelik “Türk Yüzyılı Eğitim Modeli Yetiştirici Kursları”nın başlatılmasının ardından Eylül ayında öğretmenlerin mesleki çalışmaları süresince 720 bin öğretmene müfredat eğitimi verilecek.


Yaz döneminde 20 bin sözleşmeli öğretmenin sözlü sınavı yapılacak

20 bin sözleşmeli öğretmen Bakanlıkça atanacak. Bu kapsamda sözlü sınavların objektif kriterlere göre yapılmasını sağlamak amacıyla yazılı sınavlar için öngörülenlere benzer sıkı tedbirler uygulanacaktır. Yeni düzenlemeyle sözlü sınavlar 1 Temmuz'dan itibaren yapılacak.

Kademeler arası geçiş sınavı olan LGS kapsamındaki merkezi sınav sonrasında yerleştirme süreçleri başlayacak ve YKS sonuçları yaz aylarında açıklanacak.

2024-2025 eğitim-öğretim yılı 9 Eylül 2024'te başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir