Danimarka “dünyanın metanolle çalışan ilk yeşil nakliye gemisini” kullanmaya başladı.

Danimarka, “etanolle çalışan ilk yeşil nakliye gemisini” hizmete soktu. Yeşil metanol gemileri, dizel motorlu muadillerine kıyasla karbon emisyonlarını %95'e kadar azaltabilir.

REKLAM

Danimarka, yeşil metanolle çalışan dünyanın ilk dev nakliye gemisini hizmete soktu.

Kısaca hidrojen ve biyoyakıt karışımı olarak adlandırılabilecek “yeşil metanol” yakıtla çalışan gemi, dizel yakıt kullanan emsallerine göre “yüzde 95'e kadar daha az” karbon emisyonu üretiyor.

Bu, dünyada en fazla sera gazına neden olan sektörlerden biri olan uluslararası deniz taşımacılığı için devrim niteliğinde bir çözümdür.

Dünyanın en büyük uluslararası denizcilik şirketi Danimarkalı Maersk'in gemisi, Avrupa Parlamentosu Başkanı Ursula von der Leyen tarafından Kopenhag limanında açıldı.

Von der Leyen konuşmasında, Maersk şirketinin bu atılımı sayesinde yıllık 2,75 milyon ton karbondioksitin atmosfere salınmasının engelleneceğine dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Bu gemi, Avrupa'nın gerçekleştirdiği en önemli testlerden biri. iklim değişikliğiyle mücadeleye öncülük ediyor”.

Von der Leyen, birkaç yıl önce göreve geldiğinde sıfır karbonlu taşımacılık sektörü fikrinin bir hayalden başka bir şey olmadığını belirterek, Maesrk şirketinin Avrupa'daki Yeşil Anlaşma desteklerinden iyi bir şekilde yararlandığını ve bunu ” Danimarkalıların özel öngörüsü.”

Laura Maersk isimli 172 metre uzunluğundaki gemi, aynı anda 2136 konteyner taşıyabiliyor. Danimarka nakliye şirketi bu gemilerden toplam 25 adet sipariş etti. Sanayi devi Maersk, bu yatırımla Avrupa'nın 2050 yılına kadar ulaştırma ve denizcilik sektöründe sıfır karbon emisyonu hedefine doğru önemli bir adım attı.

Söz konusu gemilerde kullanılacak yeşil metanolün, Danimarka'da güneş panelleri ve rüzgar türbinleri kullanılarak yüzde 100 “sürdürülebilir ve temiz” sistemlerde üretileceği kaydedildi.

Metanol ve yeşil metanol nedir? Farklılıklar nedir?

Dizel ve benzinli araçlara alternatif olarak düşük maliyeti nedeniyle araçlarda sıklıkla kullanılan metanol (metil alkol) adı verilen sıvı, otomotiv endüstrisinde hidrojen ve biyoyakıt karışımından elde ediliyor.

Organik bir madde olan metanol kısaca “alkolün en basit hali” (CH3OH) olarak tanımlanabilir.

Zehirlidir ve alkol ve diğer organik biyoyakıtlarla karıştırılarak enerji elde etmek için kullanılır.

Otomobil, motosiklet, otobüs, kamyon ve gemi gibi araçlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Metanol ayrıca karbondioksit gazının sıvılaştırılmasıyla da yapılabilir. Çünkü “yeşil metanol” adı verilen yakıt hayatımıza bu şekilde giriyor.

Yeşil metanol karbondioksit gazından yapılır

“Yeşil metanol”, küçük ölçekli enerji santrallerinin filtrelerinde karbondioksit gazının özel yöntemler kullanılarak sıvılaştırılmasıyla elde ediliyor.

Yeşil metanol olarak anılmasının sebebi ise karbondioksiti atmosfere salıp çevreyi kirletmek yerine sıvılaştırıp depolayarak tekrar enerji amaçlı kullanıma hazır hale getirmesidir.

Bu arada, yeşil metanol araçlarda yakıt olarak kullanıldığında atmosferi neredeyse hiç kirletmiyor.

Metanol Enstitüsü'nün verilerine göre, benzin veya dizel yerine yeşil metanol kullanılsaydı doğadaki karbon monoksit emisyonları %60 ila 95 oranında azalacaktı. Yeşil metanol ayrıca çok düşük kükürt içeriğine sahiptir.

Bu nedenle hava kirliliğine ve asit yağmurlarına neden olan kükürt oksit gazının atmosfere salınması önlenir.

REKLAM

Geçtiğimiz yıllarda Çinli Geely şirketi termik santrallerden çıkan karbondioksit gazını sıvılaştırıp metanole dönüştürdü ve bu yakıtla çalışan bir araba modeli üretti.

Yeşil metanol bir temiz enerji modeli olsa da Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) verilerine göre üretim maliyetleri açısından fosil yakıtlara göre daha pahalıdır.

Ayrıca etanol yanıcı ve patlayıcı bir maddedir ve temas halinde insan vücudunda toksik etki yaratabilir.

Yeşil metanol doğa için iyi bir çözüm mü? Sıvı hidrojene alternatif olabilir mi?

Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı'nın (IRENA) verilerine göre, fosil yakıtlardan elde edilen 98 milyon ton geleneksel metanole kıyasla yılda 0,2 milyon tonun altında üretilen yeşil metanol oranı oldukça düşük seviyede.

Ancak giderek daha fazla ülke ve şirket, potansiyelinin farkına vardıkça yeşil metanol kullanımına yöneliyor ve bu pazar giderek büyüyor.

REKLAM

Çin, denizcilik sektörünün çevre dostu yeşil yakıtlara yatırım yapmasının yanı sıra bu yakıtı otobüs, kamyon, kamyon, çöp kamyonu, kazıcı, greyder gibi ağır araçlarda da kullanmaya başladı.

Maersk ve holding şirketi AP Moller de yeşil metanol kullanımını iki katına çıkarmayı hedefliyor.

Dev holding şirketi, temiz metanol üretmek amacıyla C2X adında yeni bir şirket kurmuş olsa da 2030 yılına kadar yılda 3 milyon tonun üzerinde üretim yapmayı hedefliyor.

Büyük yatırımların yapıldığı İspanya'nın Huelva limanı ve Mısır'ın Süveyş Kanalı yakınında bulunan yeşil metanol enerji santralleri bu hedeflerin gerçekleşmesine katkı sağlayacak en önemli girişimler oldu.

Von der Leyen, Maersk töreninde yaptığı konuşmada, yapısal olarak yeşil etanole benzeyen “temiz hidrojenin” Avrupa'nın enerji dönüşümündeki rolüne de değindi. Konuyla ilgili net bir rakam veren Leyen, şunları söyledi: “Hedefimiz 2030 yılına kadar her yıl 20 milyon ton yenilenebilir hidrojeni AB'ye üretip ithal etmek.”

REKLAM

Güney Kore'de üretilen gemiye neden Laura adı veriliyor?

Dünyanın ilk etanolle çalışan yeşil gemisi Laura Maersk, inşa edildiği Güney Kore'den Danimarka'ya ilk yolculuğunu Temmuz ayında tamamladı.

Maersk, dev geminin bir hafta daha Kopenhag limanının Toldboden bölgesinde kalacağını ve gemi mürettebatının yeni motor ve yeşil metanolün yakıt olarak kullanılması konusunda yeterli deneyim kazanmasının ardından okyanuslara yelken açacağını duyurdu.

Komisyon Başkanı AP Von der Leyen, Avrupa'nın denizcilik sektörünü başarılı bir şekilde karbondan arındırdığını ve sadece iklim değişikliğiyle mücadele etmekle kalmayıp şunları ekledi: “Aynı zamanda yeni tedarik zincirleri, yeni endüstriler ve binlerce yeni iş sağlıyoruz”. dedi.

Birçok kişi Maersk'in neden bu gemiye Laura adını verdiğini merak ediyor.

Şirketin kurucusu Kaptan Peter Maersk Moller, 1886 yılında ilk buharlı gemisini satın aldığında ona “Laura” adını verdi. Buhar motoru “Laura”, ikinci sanayi devriminin bir ürünüydü ve uluslararası denizcilik ve denizcilik endüstrisi üzerinde büyük etkisi oldu.

REKLAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir