E-ticaret hacmi 2023'te %115 arttı

Ticaret Bakanlığı'nın Türkiye'de e-ticaretin geleceğine ilişkin raporu yayımlandı. Raporda, e-ticaret hacminin bir önceki yıla göre %115,15 artarak 2023 yılında 1,85 trilyon Pound'a ulaşacağı belirtiliyor.

E-ticaret alanındaki gelişmeleri önemli istatistiklerle destekleyen ve bu alandaki tüm aktörlerin etkin bir şekilde faydalanacağı rehberlik sağlamayı amaçlayan Ticaret Bakanlığı tarafından “Türkiye'de E-Ticaret Beklentileri Raporu” yayımlandı. Raporda yükselen trendlerden uzman görüşlerine kadar e-ticaret istatistikleri yer alıyor; Gayri safi yurt içi hasıla (GSYH), genel ticaret ve perakende ticaret açısından e-ticaretin durumunun analiz edilmesinden çeşitli bulgular incelendi.

“E-TİCARET %115,15 ORANINDA ARTARAK 1,85 MİLYAR LİRAYA ULAŞTI”

Rapora göre 2023 yılında e-ticaret hacmi bir önceki yıla göre %115,15 artarak 1,85 trilyon Pound'a ulaştı. İşlem sayısı bir önceki yıla göre %22,25 artarak 5,87 milyar adede ulaştı. 2024 yılında e-ticaret hacminin 3,4 trilyon lira, işlem sayısının ise 6,67 milyar olması bekleniyor. E-ticaret hacminin genel ticaret hacmine oranı 2019 yılında %10,1 iken, yıllar içerisinde ciddi bir artış göstererek 2023 yılında %20,3'e ulaştı. 2023 yılında e-ticaret hacminin gayri safi yurt içi hasıla (GSYİH) (E-GSYİH) içindeki payı bir önceki yıla göre %33,3 artarak %6,8'e ulaştı. 2019 ile 2023 yılları arasında e-GSYİH'nın bileşik yıllık büyüme oranı %26 oldu.

“E-TİCARET HACMİNDEN EN BÜYÜK PAYI ALAN İLK ÜÇ SEKTÖR EV EŞYALARI, ELEKTRONİK, GİYİM AKSESUARLARI VE AYAKKABI SEKTÖRLERİ OLDU”

Rapora göre e-ticaret hacminin yüzde 51'i mal ticaretinden, yüzde 49'u ise hizmet ticaretinden oluşuyor. Ayrıca kartlı işlem hacminin yüzde 63'ünün mal ticaretinden, yüzde 37'sinin ise hizmet ticaretinden oluştuğu belirtildi.
E-ticaret hacmi açısından en büyük paya sahip üç sektörden ilki 233 milyar lirayla beyaz eşya ve küçük ev aletleri olurken, onu 135 milyar lirayla elektronik sektörü ve 127 milyar lirayla giyim, ayakkabı ve aksesuar sektörü izledi. milyar lira.

“E-TİCARET UYUMLULUĞU EN YÜKSEK İLLER SIRASIYLA İSTANBUL, KAYSERİ, ÇORUM, İZMİR VE KOCAELİ ÖNE ÇIKIYOR.”

Öte yandan Ticaret Bakanlığı'nın geliştirdiği metodolojiyle Türkiye'de illerin e-ticarete uyumuna ilişkin endeks oluşturuldu. İlin e-ticaret satışlarının gayri safi yurt içi hasılaya oranı, ilde e-ticaret faaliyeti yürüten işletme sayısının o ildeki toplam işletme sayısına oranı yani ildeki işletmelerin entegrasyonu e-ticarette, il bazında e-ticaret satışlarının ildeki e-ticaret satın alımlarına oranı, ilde faaliyet gösteren e-ticaret satışlarının o ildeki toplam işletme sayısına oranı, yer aldığı metodoloji Ticari işletme başına e-ticaret satış hacmi kriteri olarak kullanıldığında, e-ticaret uyumluluğunun en yüksek olduğu iller sırasıyla İstanbul, Kayseri, Çorum, İzmir ve Kocaeli olarak öne çıkıyor.

“E-TİCARET FAALİYETLERİNİ YÜRÜTEN SAHİP SANATÇILARIN %70,5’İ ERKEK, %29,5’İ KADIN”

Raporda, Türkiye genelinde e-ticaret işletme sayısının 2023 yılında 559 bin 412'ye ulaştığı belirtiliyor. Bunun sonucunda pazarlarda e-ticaret faaliyeti yürüten işletme sayısı 540 bine yaklaşıyor. ETBİS'e kayıtlı, web sitesinden veya mobil uygulamasından e-ticaret faaliyeti yürüten firma sayısı 35 bini aştı. Ayrıca e-ticaret alanında faaliyet gösteren girişimcilerin %70,5'i erkek, %29,5'i ise kadındır. Esnaf girişimcilerin yaşlarına göre dağılımı incelendiğinde çoğunluğun 25-44 yaş aralığında olduğu görüldü.

“BÜYÜK E-TİCARET ALIŞVERİŞ İŞLEMLERİ SAAT 18.00 İLE 12.00 ARASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ”

Raporda işlem sayısı ve işlem hacminin satış kanallarına göre dağılımına bakıldığında mobil uygulamalardan yapılan satın almalar öne çıkıyor. web, mobil web ve mobil uygulama olarak sınıflandırılan sipariş platformları arasındaki işlem sayısında %91; İşlem tutarı bazında mobil uygulamanın %80'i kullanıldı. E-ticaret harcamalarının zaman aralığına göre dağılımı incelendiğinde, en fazla işlemin %43 ile 18:00 ile 12:00 arasındaki 6 saatlik pencerede gerçekleştiği görüldü.

“EN FAZLA MAL TAŞIYAN ŞEHİR %55,27 İLE İSTANBUL OLDU”

Rapora göre en fazla kargo gönderimi yüzde 55,27 ile İstanbul ilinde gerçekleşti. Bunu sırasıyla Kocaeli, Ankara, İzmir, Bursa ve Kayseri illeri takip etti. En çok mal sevk eden ilçelere bakıldığında ilk sırada İstanbul İli Bağcılar İlçesi yer alıyor. En çok yük alan şehir ise yüzde 29,74 ile yine İstanbul oldu. İstanbul'u Ankara, İzmir, Bursa, Antalya ve Kocaeli takip etti. En çok sevkiyat alan ilçe ise Ankara ilinin Çankaya ilçesi oldu.

Rapor kapsamında sektör bazında en çok satan ürünlere baktığımızda hazır giyim sektörü, ayakkabı ve aksesuar, ayakkabı, gömlek, kaban ve ceket, pantolon, elbise, elektronik sektöründe; ev ve küçük cihaz endüstrisinde cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar, televizyonlar, ağ sistemleri, masaüstü bilgisayarlar: fritözler ve hava fritözleri, klimalar, mutfak ve yemek aletleri, çamaşır makineleri, buzdolapları, yiyecek ve içecek endüstrisi süpermarketlerinde; gıda endüstrisinde meyve ve sebzeler, çay ve demlenmiş içecekler, et, deniz ürünleri ve yumurta, kahve; Burger, kebap, pizza, pide, döner, tatlılar ve dondurma en çok satılan ürünler oldu.etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir