Ethereum ETF'leri onay alırsa ETH'nin fiyatı 5 haneli rakamlara ulaşabilir

ABD'de Ether spot borsa yatırım fonlarının (ETF'ler) onaylanması, Ether'in fiyatını 10.000 dolara çıkarabilir.

Nexo'nun ana komisyonculuk başkanı Andrey Stoychev'e göre, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) ETF'ler için onay süreci aylar sürebilirken, ETF'lerin piyasaya sürülmesi Ether'in (ETH) fiyatını önemli ölçüde artırabilir.

Stoychev Cointelegraph'a şunları söyledi:

“ABD'deki ETH ETF'leri ve Asya'daki benzer ürünler, varlığın 2024 sonuna kadar 10.000 dolara ulaşmasına yardımcı olabilir ve Bitcoin'in ETF sonrası performansıyla eşleşebilir.”

SEC'in spot ETF başvurularını onaylayacağı beklentisi ETH'nin fiyatını 3.800 dolara çıkardı.

ETH/USDT, günlük grafik. Kaynak CoinMarketCap

Ether fiyat artışı, SEC'in Ether spot ETF analizinde U dönüşü yaparak şirketlerin 19b-4 başvurularını güncellemelerini gerektirdiği yönündeki raporların ardından geldi.

Potansiyel bir Ether spot ETF'sinin zamanlamasını tahmin etmek hâlâ zor olsa da Nexo'dan Stoychev'e göre SEC'in son hamlesi olumlu bir işaret:

“Ether ETF'lerine yönelik algıdaki bu değişiklik, SEC'in tutumunda da benzer bir harekete işaret edebilir. Bunun spekülatif nedenlerinden biri, kripto para birimi kullanıcılarının özellikle hararetli çekişmelerin olduğu seçim bölgelerinde belirleyici olma potansiyeline sahip olduğu ABD başkanlık seçimleridir.”

İle ilgili: Fidelity, Ethereum ETF Başvurusunu Güncelliyor

Ether ETF onayı 2025'e kadar sürebilir

VanEck'in Ether ETF'si için SEC'in son başvuru tarihi 23 Mayıs. Bloomberg'in kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, bu talebin onaylanma olasılığını %55'ten %75'e çıkardı. Uzmana göre bu daha yüksek olasılık yalnızca 19b-4 formunu ilgilendiriyor.

Ancak Bloomberg ETF analisti James Seyffart'ın 20 Mayıs'taki gönderisine göre Ether ETF ihraççılarının S-1 belgelerinin de onaylanması gerekecek:

“Ayrıca S-1 onaylarına da ihtiyacımız var. S-1 onaylarını ve dolayısıyla aktif bir ETH ETF'yi görmemiz haftalar veya aylar alabilir. Ancak haklıysak ve bu teorik onayları bu haftanın ilerleyen saatlerinde görürsek bu, bunun doğru olduğu anlamına gelmelidir. 'Eğer' değil, 'Ne zaman' sorusu.”

Cointelegraph'a konuşan FreeBnk uygulamasının CEO'su ve kurucusu Yunus Özkaya'ya göre SEC, VanEck'in talebini muhtemelen kabul edecek olsa da S-1 başvurularının onaylanması 2025 yılına kadar ertelenebilir:

“S-1'in onayı da dahil olmak üzere 2025'ten önce herhangi bir işlem yapılmasını beklemiyorum. Ancak bu gerçekleştiğinde, S-1 onayı daha uzun sürse bile piyasa üzerinde gerçekten olumlu bir etkisi olacak. “Tarihi 23 Mayıs'a kadar onaylamalarını bekliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir