Fed kritik faiz kararını açıkladı

ABD Merkez Bankası faiz oranını %5,50'de sabit tuttu.

Hurriyet.com.tr/Ekonomi Hizmeti

Beklenildiği gibi ABD Merkez Bankası faiz oranını %5,50'de sabit tuttu. Fed faiz kararını oybirliğiyle aldı. Fed, %2'lik enflasyon hedefine sürdürülebilir bir şekilde ulaşılacağı konusunda daha fazla güven oluşana kadar politika hedef aralığını azaltmanın uygun olmadığına inandığını açıkladı. Fed açıklamasına göre ekonomi güçlü bir hızla büyümeye devam ediyor, istihdam artışları güçlü kalıyor ve işsizlik oranı düşük kalıyor. Fed, enflasyonun geçen yıl düştüğünü ancak yüksek kaldığını da sözlerine ekledi.

Fed sonrası altın, dolar ve Bitcoin fiyatları…

BÜYÜME TAHMİNLERİ DEĞİŞMEDİ

Fed'in açıkladığı “Ekonomik Projeksiyon Raporu”na göre 2024 yılı GSYH beklentisi yüzde 2,1, 2025 ve 2026 yılı beklentisi yüzde 2,0, uzun vadeli beklenti ise yüzde 1,8 seviyesinde kaldı.

Fed yetkililerinin bu yıl için ortalama faiz oranı tahmini önümüzdeki iki yıl için artırıldı. Bu yıl için beklenen ortalama faiz oranı %4,6'dan %5,1'e, gelecek yıl için %3,9'dan %4,1'e yükseldi ve 2026 için de %3,1'de kaldı. Yetkililer ayrıca uzun vadeli tahminlerini de %2,6'dan %2,8'e yükseltti.

Fed projeksiyonunda bu yıla ilişkin çekirdek PCE beklentisi %2,6'dan %2,8'e, gelecek yıla ilişkin beklenti ise %2,2'den %2,3'e yükselirken, 2026 beklentisi ise %2,0'da kaldı.

Yetkililerin PCE enflasyon beklentileri bu yıl %2,4'ten %2,6'ya, gelecek yıl ise %2,2'den %2,3'e yükseldi. 2026 ve daha uzun vadeli beklentiler ise %2,0 değişmedi.

Fed yetkilileri bu yıl için işsizlik oranı beklentilerini %4,0'da bırakırken, gelecek yıl için tahminlerini %4,1'den %4,2'ye, 2026 tahminlerini %4,0'dan %4,1'e, uzun vadeli tahminlerini ise 4,0'dan yükseltti. % ila %4,1. Bunu %4,1'den %4,2'ye çıkardılar.

FAİZ İNDİRİMİ ARALIK AYINDA OLABİLİR

Fed faiz oranlarını sabit tuttu ve faiz indirimlerinin başlamasını belki Aralık ayına kadar erteledi. Yetkililer, enflasyonu kontrol altında tutmak için neye ihtiyaç duyulacağına dair artan tahminlerin ortasında bu yıl için yalnızca çeyrek puanlık bir indirim bekliyorlar.

Fed'in Mart tahminlerinde görülen üç çeyreklik faiz indirimi beklentilerindeki düşüş, merkez bankasının yeni politika açıklamasında %2'lik enflasyon hedefine doğru “mütevazı ilerleme” olduğunu kabul etmesine rağmen geldi.

Tahmini uzun vadeli veya “nötr” faiz oranının %2,6'dan %2,8'e çıkmasıyla aynı zamana denk gelen bu gelişme, politika yapıcıların ekonominin artan fiyatlara karşı savaşı sona erdirmek için daha fazla kısıtlamaya ihtiyaç duyduğu sonucuna vardığını gösteriyor.

Son dönemdeki ilerleme yavaş oldu ve Fed yetkilileri, Mart ayındaki %2,4'lük beklenen enflasyon oranına kıyasla, yıl sonu enflasyon oranının biraz daha yüksek, %2,6 olmasını bekliyor.

Faiz indirimlerinin bu yıl daha geç başlayacağı ve yatırımcıların beklediğinden daha yavaş olacağı düşünülürken, Fed'in faiz indirimlerinin gelecek yıl hızlı bir şekilde düşmesi ve tam puanlık faiz indirimlerinin hem 2025 hem de 2026'da gerçekleştirilmesi bekleniyor.

Ekonomik tahminlerin açıklaması ve yeni özeti, merkez bankasının birçok kişinin enflasyonun yavaşladığının göstergesi olarak okuduğu verilere yanıt vermekte zorlandığını gösteriyor: Yayımlanan verilere göre tüketici fiyatları aslında Mayıs ayında aylık bazda hiç artmadı.

Yeni tahminlere göre ilk çeyrek durgun geçecek ve işsizlik oranı yıl boyunca %10 artacak. Ekonomi bu yıl 4. seviyede kalsa da trendin biraz üzerinde seyrediyor. Büyümenin yüzde 2,1 olması bekleniyor.

Fed, yaklaşık iki yıl önce 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşan artan enflasyona yanıt olarak 2022 ve 2023'te faiz oranlarını agresif bir şekilde artırdı.

BEKLEYİN VE POWELL POLİTİKASINI GÖRÜN

Fed Başkanı Jerome Powell, faiz kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. Powell, enflasyonun düşeceğine inanmak için iyi verilere ihtiyaç olduğunu söyledi.

Powell'ın açıklamaları şöyle:

Nisan ve Mayıs aylarında doluluk oranımız hala yüksek. İşsizlik oranı hâlâ düşük. Göstergeler iş piyasasının pandemiden kısa bir süre önce toparlandığını gösteriyor. Göstergeler işgücü piyasasının nispeten sıkı olduğunu ancak aşırı ısınmadığını gösteriyor.

“ENFLASYON ORTAYA ÇIKTI”

Enflasyon önemli ölçüde azaldı. Son aylık enflasyon verileri bir miktar geriledi. Enflasyon konusunda mütevazı bir ilerleme kaydettik ancak daha iyi verilere ihtiyaç var. Düşen enflasyona olan güveni artırmak için daha iyi verilere ihtiyacımız var. Siyaset iyi bir konumda. Ekonomi güçlü kalırsa, enflasyon devam ederse faizleri gerektiği kadar mevcut seviyesinde tutacağız. Bir toplantıdan diğerine kararlarımızı vermeye devam edeceğiz. Tahminlere pek güvenimiz yok. Enflasyonun yüzde 2'ye düşeceğine dair daha fazla güvene ihtiyacımız var.

Enflasyon konusunda oldukça temkinli bir tahminimiz var, daha iyi rakamlar görürsek tahminin düşeceğini düşünüyorum. Bugünkü enflasyon verilerini memnuniyetle karşılıyoruz, daha fazlasını umut edelim. İşgücü piyasasında zayıflama işaretleri göreceğiz ama şu anda görmüyoruz. Nokta tahminleri ne olursa olsun, FOMC'deki herkes verilere çok bağlı olduklarını söyleyecektir.

“ENFLASYONDA İYİ VERİLER GELDİ”

Enflasyon verileriyle ilgili bu sabah bilgilendirildik ancak katılımcıların çoğu, toplantının ortasında alınan bilgilerden sonra tahminlerini güncellemedi. İşsizlik hala düşük ama biraz azaldı ve bu önemli bir istatistik. Faiz oranlarının gidişatına ilişkin tahminleri değiştirecek en önemli unsur enflasyondur. İlk çeyrekte enflasyondaki düşüşte duraklama olması faiz indirimlerinin daha uzun sürmesine neden olacak. Verilerin yol göstermesine izin vermeliyiz. Bugün pek çok kişinin beklediğinden daha iyi enflasyon verisi geldi.

“POZİTİF ARZ ŞOKU NEDENİYLE ENFLASYON İYİLEŞİYOR”

Yüksek enflasyon, Fed yetkililerinin faiz oranı tahminlerini ertelemesine yol açtı. Politika zaten kısıtlayıcıdır. Nötr ilgi düzeyi herkesin sorduğu sorudur. Politikanın yeterince kısıtlayıcı olup olmadığı zamanla görülecektir. Elimizdeki kanıtlar, politikanın zaten kısıtlayıcı olduğunu ve umduğumuz etkiye sahip olduğunu gösteriyor. Politika konumumuzun doğru olduğuna inanıyoruz ve uygun olduğunda politikayı ayarlamaya hazırız. Enflasyon, pozitif arz şoku sayesinde iyileşiyor ve bu enflasyon dinamikleri devam edebilir. Enflasyonu artıran talebi azaltabilecek miyiz bilmiyoruz.

“BANKACILIK SİSTEMİ İYİ GÖRÜNÜYOR”

Güçlü işgücü piyasası ve iyi büyüme seviyeleriyle enflasyon cephesinde iyi ilerleme kaydettik. Şu anda ekonomide görmek istediklerimizi görüyoruz. Bankacılık sistemi sağlam, güçlü ve iyi sermayelendirilmiştir. Bankacılık sistemi iyi durumda görünüyor. Ekonomi yavaş yavaş soğurken enflasyonu düşürme konusunda iyi bir performans sergiliyoruz.

Enflasyonist baskılar hafifledi ancak gayrimenkul hariç hizmet enflasyonu yüksek kalmaya devam ediyor. Enflasyon hâlâ sürdürülebilir bir çizgide. Ücretler hala sürdürülebilir bir yolda. Ancak ilk faiz indirimi ekonomi açısından önemli bir karardır. İnsanlara ekonomi hakkında ne düşündüklerini söylemek bizim işimiz değil.

“FAİZ İNDİRİMİ İÇİN TARİH VERMEM”

Politikayı gevşetme kararının birçok nedeni olabilir. İşgücü piyasasında endişe verici bir zayıflama görürsek bu alanda harekete geçmeyi değerlendireceğiz. Faiz indirimine başlamak için işgücü, ekonomik büyüme ve enflasyona ilişkin verilerin tamamına bakacağız. Faiz indirimi için tarih veremiyorum. Karşı karşıya olduğumuz çifte riskin farkındayız. Enflasyon konusunda daha fazla güven oluşana kadar para politikasını gevşetmenin uygun olacağına inanıyoruz. Şu andaki yaklaşımımızın doğru yol olduğuna inanıyoruz. Artık faiz indirimi kararına dikkatli yaklaşma olanağına sahibiz. Planımız bir şeylerin bozulmasını bekleyip sonra düzeltmeye çalışmak değil.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir