Fransa'da 'Givors Türk Kültür Festivali'ni 25 bin kişi ziyaret etti

Verenler DİTİB Fatih Cami Derneği'nin düzenlediği “Verenler Türk Kültür Şenliği” sona erdi.

Kitaplarını imzalamak üzere festivalde hazır bulunan “Yavuz: Adaletin Kılıcı” kitabının yazarı Muhammet Mücahit Küçükyılmaz, konuşmasında şunları söyledi: “Ben Türkiye Cumhuriyeti'nin Cezayir büyükelçisiyim. Burada Cezayirli ve Türk kardeşlerimizle birlikteyiz. Bundan dolayı mutluluğumu ifade etmek istiyorum. İşte Yavuz Sultan.” “Selim Han'ı anlatan 'Yavuz: Adaletin Kılıcı' romanının yazarı olarak bir elçi olarak değil, bir yazar olarak aranızdayım” dedi.

[Fotoğraf: AA]

Küçükyılmaz, dünyayı gezerken Türk vatandaşlarını böyle birlik, beraberlik ve beraberlik içinde görmekten büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Sultan Selim'in hayatı boyunca birlik ve beraberlik için çalıştığını belirten Küçükyılmaz, şöyle konuştu: “Artık Ortadoğu dediğimiz coğrafyada Sultan Selim'den önce de kan kurban ediliyordu. Onun kurduğu düzen 400 yıl devam etti”.

Küçükyılmaz, Ortadoğu coğrafyasında herkesin Yavuz Sultan Selim'in nefesine, birlik duygusuna ve çabasına büyük ihtiyaç duyduğunu kaydederek, dünyanın barış ve refaha kavuşmasını diledi.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Festivali 25 bin kişi ziyaret etti

Festivali değerlendiren Hediye Verenler Fatih Camii Derneği Genel Sekreteri ve Festival Direktörü Yasin Fide, festivalin iki gün boyunca 25 bin kişiyi ağırladığını, misafirlerin yüzde 60'ının yabancı uyruklu olduğunu ve amacına ulaştıklarını söyledi. Kapıları diğer uluslara açmak.

Festivalin amacının Türk kültürünü tanıtmak olduğunu vurgulayan Fide, şöyle konuştu: “Bu hedefe ulaştık. Standlardan elde edilen gelir derneğimize ve camimize gidecek. Festival boyunca katılan 100 gönüllüye ve kadın derneklerine teşekkür ediyoruz. Pek çok festival var, bu festivali gelecek yıl da düzenlemeyi umuyoruz.”

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Agenzia Fide, 7 bin metrekarelik festival alanında yer alan stantların Avrupa'nın çeşitli ülke ve şehirlerinden tüccarlara ve vatandaşlara ait olduğunu belirtti.

İki gün süren festivalde ayrıca Türk kültürünü yansıtan yiyecek, giyecek ve el sanatlarının yer aldığı stantlar da yer aldı. Festival kapsamında ayrıca halk oyunları ve semazen ekiplerinin sahne aldığı bir konser de düzenlendi.

Fotoğraf: AA[Fotoğraf: AA]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir