İkinci el pazarında fiyatlar düştü


İstanbul'da ikinci el araç pazarı bol olmasına rağmen fiyatlar son bir yılda yüzde 30 civarında düştü. Otomobil satıcıları, araç satışlarındaki durgunluğun arttığını ve otomobilin artık bir yatırım aracı olmaktan çıktığını söyledi.

İkinci el araç pazarında durgunluk devam ediyor. Geçtiğimiz yıl araç fiyatları yaklaşık %30 oranında düştü. Araç fiyatları bir süre sabit kalsa da enflasyonla birlikte düşüş eğiliminde. Geçtiğimiz yıl ikinci el otomobil pazarında fiyatlar yaklaşık %30 oranında düştü. Bu durumu değerlendiren otomobil satıcıları, araç satışlarındaki durgunluğun arttığını ve otomobillerin artık bir yatırım aracı olmaktan çıktığını söyledi.

“OTOMOBİL YATIRIM ARACI OLARAK ARTIK KAPALI”

İkinci el otomobil sektörünün durgunluğunu sürdürdüğünü belirten otomobil satıcısı İsa Temur, şunları söyledi: “Şu anda çoğu vatandaş aracını satıyor. Ayrıca kar marjı çok düşük olan araçları da alıp satıyoruz. Kredilerdeki yüksek faiz oranları piyasayı etkiliyor. Kredi faiz oranları düzenlenmezse piyasa daha da kötüleşecek. Araç fiyatları düşmüyor. Vatandaş aracını aldığı paranın altında satmak istemiyor, satıcı ise paraya ihtiyacı olduğu için satıyor. Genel olarak günümüzde araçlarını satan ve ticaretini yapan çok sayıda insan bulunmaktadır. Banka dışında taksit seçeneği bulunmamaktadır, taksit yapamıyoruz. Şu anda ikinci el araba bolluğunun olduğunu söyleyebiliriz. Vatandaşlar genellikle araçlarını satarak faizlere yöneliyor. Piyasa yaklaşık bir yıldır bu şekilde ve genele baktığımızda toplamda yüzde 30 civarında bir fiyat düşüşü yaşandı. Bir zamanlar araçlarını yatırım amaçlı alan vatandaşlar artık satıyor. Aracın artık bir yatırım aracı olmadığını söyleyebilirim” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir