İsrail ordusu Batı Şeria'daki bazı şehir ve kasabalara baskın düzenledi

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre İsrail askerleri, Batı Şeria'nın kuzeyindeki Kalkiliya kasabasına baskın düzenleyerek çok sayıda evde arama yaptı.

Kentte birçok binanın çatısına keskin nişancılar yerleştirilirken, Kalkiliya Eğitim Müdürlüğü okullarda ders saatlerinin ertelenmesi kararı aldı.

Kalkiliye'nin Habla kasabasında en az 4 Filistinli tutuklandı.

İsrail askerleri ayrıca Batı Şeria'nın kuzeyindeki Cenin ve Tulkerim kentlerine de baskın düzenledi ve en az beş Filistinliyi tutukladı.

İsrail askerleri ayrıca Beytüllahim ve El Halil şehirlerinin yanı sıra Ramallah şehrine de baskın düzenledi ve bazı evlerde arama yaptı.

Baskınlar, Batı Şeria'da Filistinlilere yönelik yerleşimci şiddetinin arttığı bir dönemde gerçekleşti.


Yahudi yerleşimcilerin Filistinlilere yönelik saldırıları arttı

Yasadışı Yahudi yerleşimciler, 12 Nisan akşamından bu yana Batı Şeria'nın birçok yerinde Filistinlilere yönelik saldırılarını artırdı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, işgal altındaki Batı Şeria'da Yahudi yerleşimciler ve İsrail askerlerinin 12 Nisan Cuma gününden bu yana gerçekleştirdiği saldırılarda 7 Filistinlinin öldüğünü, 75 Filistinlinin de yaralandığını duyurdu.

Yerleşimciler, Mugayyir köyü başta olmak üzere Filistin köy ve kasabalarına saldırdı, çok sayıda ev ve aracı ateşe verdi.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te yaklaşık 700.000 Yahudi yerleşimci yaşıyor. Uluslararası hukuka göre Batı Şeria ve Doğu Kudüs'teki Yahudi yerleşimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir