İsrail'in Gazze'de gözaltına aldığı kişilerden 36'sı işkence sonucu hayatını kaybetti

Gazze'deki Filistin Hükümeti Tutsaklar ve Serbest Bırakılanlar Bakanlığı'nın, İsrail tarafından gözaltına alınan Filistinlilere ilişkin yaptığı yazılı açıklama, Gazze Hükümeti Basın Ofisi tarafından duyuruldu.

Açıklamada, İsrail'in gözaltına aldığı Gazzelilerden 36'sının işkence altında öldüğü belirtildi.

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını başlattığı 7 Ekim 2023'ten bu yana toplam 54 Filistinlinin gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybettiği iddia edildi.


“Vahşi köpekler mahkumların üzerine salınıyor”

Bakanlığın basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:


“İsrail hapishanelerinde mahkumların yaşadığı felaketin boyutu çok büyük. İsrail, uluslararası kurumların ihmali nedeniyle Gazze'deki mahkumlara karşı insanlık suçu işlemeye devam ediyor. Binlerce Filistinli mahkum İsrail hapishanelerinde hapsediliyor.” Toplu mezar haline geldi.”

Açıklamada, gözaltına alınan Filistinlilere defalarca el ve ayakların bağlanması, uzun süre gözlerin bağlanması, elektrikle idam, sistematik aç bırakma, zincirlerle asılma, vücutlarına keskin aletle delme gibi çeşitli işkencelerin uygulandığı belirtildi. .

Gözaltındaki Filistinlilerin de tıbbi bakımdan mahrum bırakıldığı, gözaltındakilerin üzerine vahşi köpeklerin salındığı iddia edildi.

Açıklamada, uluslararası insan hakları örgütlerine “tutukluların maruz kaldığı ciddi ihlalleri ve vahşi suçları tespit etmek ve ortaya çıkarmak için İsrail hapishanelerini ve tüm gözaltı merkezlerini ziyaret etmeleri” çağrısında bulunuluyor.

Gazze nüfusunun yarısı açlık ve ölümle karşı karşıya

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, Temmuz ayı ortasına kadar Gazze nüfusunun yarısının, yani bir milyondan fazla insanın ölüm ve açlıkla karşı karşıya kalmasının beklendiğini açıkladı.

Griffiths, Sudan ve Gazze'deki çatışmaların kontrolden çıktığını ve milyonlarca insanı açlığın eşiğine getirdiğini söyledi.

Hamas dün yaptığı açıklamada, Gazze'de 3 bin 500 çocuğun yetersiz beslenme, besin takviyesi ve aşı eksikliği nedeniyle ölme riski altında olduğunu kaydetti.

Açıklamada, İsrail saldırıları nedeniyle insani yardımlara ulaşılamaması nedeniyle şu ana kadar en az 40 çocuğun açlıktan öldüğü belirtildi.

İsrail'in Gazze'deki katliamı

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'nde 258 gündür gerçekleştirdiği saldırılara ilişkin veriler sunuldu.

İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze'nin farklı yerlerinde 4 “katliam” gerçekleştirdiği, bu saldırılarda 35 Filistinlinin daha hayatını kaybettiği, 130 kişinin de yaralandığı iddia edildi.

İsrail'in 7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında ölü sayısının 37 bin 431'e, yaralı sayısının ise 85 bin 653'e çıktığı kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, enkaz altında ve yol kenarlarında cesetlerin bulunduğu ancak İsrail'in engellemeleri nedeniyle sağlık ekipleri ve sivil savunma yetkililerinin cenazelere ulaşamadıkları belirtildi.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir