İzmir Büyükşehir Belediyesi İhsan Alyanak ve Prof. Dr. Aziz Sancar gemileri kiralamaya müsait değil – GÜNDEM

İZDENİZ filosunda Prof. İZDENİZ Genel Müdürlüğü, Aziz Sancar gemisinin Yunanistan'a kiralandığı ve Midilli'deki kaçak mültecilerin bu gemiyle Türkiye'ye getirildiği iddiasına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  • İzmir ile Ege adaları arasında deniz köprüsü oluşturmak ve deniz turizmini canlandırmak amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşu İzmir Denizcilik İşletmeleri A.Ş. (İZDENİZ) tarafından İzmir – Midilli deniz seferleri başlatıldı. Sevkiyatlar 2022 yılından itibaren sektördeki firmalarla iş birliği yapılarak gerçekleştirilecek.
  • Bu seferlerde şu ana kadar 8 bin 606 bilet satıldı. Bunun sadece 111'i Midilli-İzmir hattında bilet alan yabancı yolculardan oluştu.
  • 2024 yılında adalarda Kapı Vizesinin devreye girmesiyle birlikte yolcu sayısında ve taleplerde artış yaşandı. Bu nedenle sefer sayıları artırılarak yeni hatların planlamasına başlandı. Ayrıca İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin sadece Midilli'ye seferlerle başlattığı Dış Hat projesi, Türkiye genelindeki tüm deniz taşımacılığı firmalarına örnek olurken, birçok firma da İzmir'den Ege Adaları'na çok sayıda tur düzenlemeye başladı.
  • İzmir – Midilli seferleri kapsamında kullanılan 2 adet katamaran tipi yüksek hızlı yolcu gemisinin yanı sıra diğer 13 adet katamaran tipi yolcu gemimiz de İzmir Büyükşehir Belediyesi filosuna ait olup, iç ulaşımda her gün hizmet vermeye devam etmektedir. körfezin. İç Körfez sınırları içerisinde İZDENİZ tarafından yalnızca 13 adet kruvaziyer kiralanabilmekte ve üçüncü şahıslara özel etkinlikler için İZDENİZ tarafından görevlendirilebilmektedir. Kiralama süreleri toplu ulaşımı aksatmayacak şekilde günün belirli saatlerinde yapılmaktadır. Bu gemiler sertifikasyon ve teknik açıdan uluslararası seyahate uygun değildir. Yetkili klas kuruluşu Türk Loydu tarafından sertifikalandırılan gemiler uluslararası sefer yapabilmektedir. Bu kapsamda, uluslararası seyahate uygun görülen ve T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, İzmir Bölge Liman Başkanlığı ve Denizcilik Genel Müdürlüğü'nden izinleri alınan gemi tipi, yüksek hızlı gemi tipidir. hafif yolcular İhsan Alyanak ve prof. Dr. Aziz Sancar'ın gemileridir. Bu iki gemi kısa süreliğine dahi olsa kiralamaya uygun değildir. Körfez içi kiralama ve uluslararası kiralama farklı prosedürlere tabidir.
  • Avrupa Birliği ile Türkiye arasında imzalanan geri kabul anlaşması uyarınca 2016 yılında Midilli'deki MORIA mülteci kampından 131 göçmen özel nakliye şirketleri tarafından Dikili'ye gönderildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu sözleşmenin tarafı değildir.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir