Kalyon Holding'in Romanya'daki dev doğalgaz boru hattı projesinin temel atma töreni düzenlendi

İhalesini Kalyon Holding'in kazandığı Romanya'nın Karadeniz kıyısı ile Poshidor arasındaki doğalgaz boru hattının inşasına ilişkin boru indirme töreni bugün gerçekleştirildi. Törene Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz da katıldı.

Kalyon Holding, Romanya'nın Karadeniz kıyısı ile Podishor kenti arasındaki Karadeniz-Poshidor doğalgaz boru hattı ihalesini 2020 yılında kazandı. SNTGN TRANSGAZ ile imzalandıktan sonra, geçtiğimiz Haziran ayında projenin inşaatına başlanması için çalışma emri verildi. Çelik boru tedariğinin Türkiye tarafından sağlandığı projede, 26 Nisan 2024 tarihinde boru indirme töreni düzenlendi. Törene, Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz da katıldı.

Yılmaz törende şunları söyledi:

Türk inşaat sektörü, yurt dışında tamamladığı birçok prestijli projeyle uluslararası sahnede iş dünyamızın yükselen yıldızı haline geldi. Yurt dışı ziyaretlerimizde müteahhitlerimizin gerçekleştirdiği projeleri gördükçe gurur duyuyoruz. Kalyon Holding, bugün Avrupa'nın en büyük gaz boru hattı projesi olan Podishor Doğal Gaz Boru Hattı ile gurur duyacağımız bir projeye daha imza atıyor.

Kalyon Holding, Avrupa Birliği ihale yasalarına uygun olarak gerçekleştirilen projenin şeffaf ve zorlu ihalesini kazanarak Avrupa'nın en büyük şirketlerini geride bırakarak teknik açıdan maksimum puanı aldı.
Bu başarıda, projeye en uygun teknik çözümün sağlanması, TANAP boru hattı ve Silivri BOTAŞ doğal gaz depolama tesisi gibi projelerde ortaya konan mühendislik kapasitesi ve deneyiminin katkısı olmuştur.

Kalyon Holding, Türkiye'nin ilk yüzer sıvılaştırılmış doğal gaz depolama ve gazlaştırma terminali, Kuzey Marmara Doğal Gaz Depolama Tesisi, dünyada bir ilk olan KKTC Deniz İletim Hattı ve en büyük güneş enerjisi santrali gibi enerji sektöründe birçok örnek sürdürülebilir projeye imza atmıştır. Avrupa'da. Artık inşaat ve enerji alanındaki bilgi ve deneyiminin yanı sıra mühendislik ve büyük proje yönetimi alanındaki yeteneğini de Avrupa'ya taşıyor.

İnşaat maliyeti yaklaşık 500 milyon avro olan bu gaz boru hattı, şu anda Avrupa'nın en büyük gaz boru hattı projesidir. Yıllık kapasitesi 12 milyar metreküpün üzerinde olan Podişor doğalgaz boru hattı projesi, hem Romanya hem de AB açısından stratejik öneme sahip. Projenin tamamlanmasıyla birlikte Romanya'nın Karadeniz'deki doğalgaz rezervlerinin artan kapasitesinden çıkarılacak ilave gaz, ülke içindeki bağlantı noktalarına ve aynı zamanda ülkenin artan gaz ihtiyacına ulaştırılacak. Avrupa Birliği (AB) ve Romanya memnun olacak.
Çelik boruların da Türkiye'den temin edileceği projede yaklaşık 1.200 kişi istihdam edilecek.

Romanya, Avrupa ve Balkanlar'da siyasi, ekonomik ve askeri ilişkilerimizin yanı sıra duygusal bağlarımızın da en üst düzeyde olduğu ülkelerden biridir. Romanya'nın ülkemize coğrafi yakınlığı, mevcut ulaşım imkanları ve Romanya'da faaliyet gösteren iş adamlarımız ve müteahhitlerimizin varlığı, iki ülke arasındaki ticaret ve iş birliği potansiyelini arttırmaktadır. Türk müşteri şirketleri halihazırda Romanya'da toplam değeri 11 milyar dolar olan 211 projeyi tamamladı.
Başta otoyol/tünel/köprü, alışveriş merkezi ve konut olmak üzere altyapı ve üstyapı projelerinde müteahhitlerimizin uluslararası deneyimlerini Romanya ile paylaşmaya devam etmesinden memnuniyet duyuyoruz.

PROJENİN DETAYLARI AŞAĞIDADIR:

Toplam uzunluğu 308 kilometre, boru çapı 48 ve 40 inç olan Tuzla – Podishor doğalgaz boru hattının inşaatı sürüyor.

Hat BRUA koridoruna bağlanacak. (BRUA koridoru, Bulgaristan, Romanya, Macaristan ve Avusturya üzerinden geçen, Avrupa'nın enerji güvenliği açısından çok önemli bir koridordur.)

Proje kapsamında ayrıca kullanılacak boru hatlarının temini, 20 adet vana istasyonu, enerji temini, katodik koruma ve fiber optik üretimi de yer alıyor. • Projede yaklaşık 1.200 kişi istihdam edilecek.

Projenin hayata geçirilmesinin maliyeti yaklaşık 500 milyon euro.

Bu boru hattı şu anda Avrupa'nın en büyük gaz boru hattı projesidir.

Yıllık kapasitesi 12 milyar metreküpün üzerinde olacak hattın taşıdığı gazla Romanya'da tüketimin önemli bir kısmı karşılanacak.

Karadeniz Sahili – Podishor doğalgaz boru hattı projesi, Kasım 2015 tarihli AB Avrupa Komisyonu Ortak Faydalar Listesi projeleri kapsamında hayata geçirilirken; Proje hem Romanya hem de AB açısından stratejik öneme sahip. Buna paralel olarak, enerji piyasası entegrasyonuna, sürdürülebilirliğine ve enerji arz güvenliğine önemli katkı sağlayan ve enerji koridoru oluşturmak için gerekli olan projeler, Avrupa Komisyonu tarafından “Ortak Fayda Listesi Projeleri” olarak değerlendiriliyor.

Kalyon Holding, Podishor – Karadeniz Sahili doğalgaz boru hattı projesi kapsamında da yaklaşık 100 bin ton çelik boru tedarik ediyor.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir