Kıbrıslı Rumlar Suriyeli göçmenlerin sığınma taleplerini askıya aldı

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Hristodulidis, Suriye kökenli düzensiz göçmenlerin tüm sığınma başvurularının incelenmesinin askıya alındığını duyurdu.

REKLAM

Hristodulidis, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi.

Kıbrıs Rum yönetimi hükümetinden yapılan ayrı bir yazılı açıklamada, son kararın gerekçesi olarak, Avrupa Birliği'nin savaştan zarar gören Suriye'nin bazı bölgelerini geri dönüşlere izin verecek şekilde güvenli bölge olarak yeniden tanımlama çabaları gösterildi.

Lübnan ziyareti

Geçtiğimiz hafta ziyarete gelen Lübnanlı Nikos Hristodulidis, ülke yöneticilerine kaçak göçmenlerin küçük teknelerle adaya gelmesini engelleme çağrısında bulundu.

Hristodulidis, son dönemde Güney Kıbrıs'a artan mülteci akınının ardından başlatılan girişimler kapsamında Avrupa Birliği'nin Mısır için alınan kararları Lübnan için de benimsemesini umuyor.

Kıbrıs, Lübnan kıyılarına ve komşu Suriye'ye 200 kilometreden daha az mesafede bulunan Avrupa Birliği'nin en doğudaki üyesidir.

Kıbrıs Rum yönetimi yetkililerine göre bu yıl 1 Ocak ile 4 Nisan tarihleri ​​arasında Lübnan üzerinden adaya çoğu Suriyeli olmak üzere 2 bin 140 düzensiz göçmen geldi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde adaya 78 kaçak göçmen gelmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir