Kırmızı ateş karıncaları Avustralya'yı istila ediyor

Avustralya, Queensland'in güneydoğu kesimlerinde büyük bir sorun haline gelen ölümcül ateş karıncalarının istilasıyla karşı karşıya.

REKLAM

Avustralya, Queensland'in güneydoğu kesimlerinde büyük bir sorun haline gelen ölümcül ateş karıncalarının istilasıyla karşı karşıya.

Karınca kolonileri nedeniyle Avustralya şu ana kadar 1,2 milyar avroluk ekonomik kayıp yaşadı.

Güney Amerika'ya özgü karıncalar hem insanları hem de hayvanları ısırarak ölümcül bir risk oluşturuyor. Avustralya hükümetinin yayınladığı son raporda karıncaların yok edilmesi için çok az zaman kaldığı açıklandı.

Karıncalar 2001 yılında Brisbane Limanı'ndan güneydoğu Queensland bölgesine girdiler.

Ipswich Belediye Başkanı Paul Pisasale çaresizliklerini şu sözlerle anlattı:
“Her şeyi doğru yapıyoruz, bunun hiçbir etkisi yok. Goodna'daki Leslie Park'ı kapatmak zorunda kaldık. Küçük çocuklar bu saldırgan küçük parazitler tarafından ısırılıyor.”

Amerika Birleşik Devletleri'nde, çok sayıda kırmızı humma karınca ısırığının ardından 85 kişi anafilaktik şoktan öldü. Avustralya'da bu rakam 3 bine kadar çıkabilir.

Avustralya hükümeti, önümüzdeki on yılda karıncaların yürüyüşünü durdurmak amacıyla izleme ve tedavi için çabalarını iki katına çıkaracağını ve 380 milyon Avustralya doları (260 milyon avroya eşdeğer) bütçe ayıracağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir