Louis Vuitton'a “geleneksel Romen bluzundan ilham aldığını kabul etme” daveti

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Romanya, Fransız moda devi Louis Vuitton'dan 2024 koleksiyonundaki bir parçanın doğrudan geleneksel Rumen bluzundan ilham aldığını kabul etmesinin isteneceğini duyurdu.

REKLAM

Romanya Kültür Bakanlığı, Fransız moda devi Louis Vuitton'dan, ülkenin geleneksel halk kostümü ve kimliğinin önemli bir parçası olan Romen bluzunun 2024 koleksiyonundan bir parça için doğrudan ilham kaynağı olduğunun kabul edilmesini isteyeceğini duyurdu.

Romanya Kültür Bakanı Raluca Turcan Pazartesi akşamı Facebook'ta yaptığı paylaşımda şunları söyledi: “Louis Vuitton'dan geleneksel kurdele bluz tasarımının mirasını ve kültürel değerini tanımasını isteyeceğiz.” Turcan, bunun aynı zamanda Romen folklorunun “paha biçilmez değerinin” uluslararası alanda tanınması için bir fırsat olduğunu da sözlerine ekledi.

Rumence'de “ie” (“E-eh” olarak telaffuz edilir) olarak bilinen işlemeli ve püsküllü bluz, ülkenin zengin halk kültürünün sembolü olarak kabul ediliyor. 2022 yılında UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi'ne belirli bir işleme tarzına sahip kıyafetler eklendi.

İlham aldığı iddia edilen kıyafetler, Fransız tasarımcı Nicolas Ghesquiere'nin Louis Vuitton için hazırladığı Resort 2024 koleksiyonunda yer alıyor.

Louis Vuitton henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmamış olsa da, Romanya mirasına “adalet verme” kampanyası Pazar günü, moda evlerini geleneksel giyime uygun koleksiyonlara saygı göstermeye uzun süredir davet eden çevrimiçi topluluk La Bluse Roumaine tarafından başlatıldı. .

La Blouse Roumaine'in kurucusu Andreea Diana Tanasescu, somut olmayan kültürel mirasın korunmasının öneminin altını çizerek, “Kimliğimizi bu kıyafetlerle, bu geleneksel kostümlerle ifade etmek kültürel hakkımızdır” dedi. “Onlar Romanya tarihinin bir parçası.”

Romanya zaten benzer bir tartışmanın merkezinde yer alıyordu. 2017 yılında ABD'li tasarımcı Tory Burch, tasarımlarından biri olan geleneksel Romen tarzı paltonun Afrika kültüründen ilham aldığını öne sürdüğü için eleştirildi. Tepkilerin ardından geri adım atan Burch, “parçalardan birine ilham veren güzel bir Rumen paltosuna yapılan göndermeyi kaçırdıklarını” söyleyerek Rumenleri yatıştırmaya çalıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir