“Milli gelirimiz içinde sanayinin payı ciddi oranda artıyor”

İstanbul Öğretmen Akademileri ve Seminerleri Kapanış konferansı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır'ın katılımıyla İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Süleyman Demirel Kültür Merkezi Ayazağa yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Kacır, burada yaptığı konuşmada, dünyada son dönemde yaşanan en güçlü rüzgarlardan birinin, kritik teknolojik alanlardaki üretim kapasitelerinin tüm ülkeler tarafından toparlanması olduğunu belirterek, ülkelerin kritik teknolojik alanlarda kendi kendine yeterlilik seviyelerini artırma yönünde ilerlediğini söyledi. teknoloji. alanlar.


“Türkiye bu maça hazırlandı”

Salgınla birlikte sadece birkaç ülkenin ürettiği teknolojiye bağımlılığın insanlık için büyük riskler taşıdığını tüm dünyanın gördüğünü belirten Kacır, şöyle konuştu: “Daha önce ucuz emekten Çin gibi uzak Asya ülkelerine doğru bir yönelme eğilimi vardı. ancak artık Amerika Birleşik Devletleri, Japonya, Kore ve İngiltere gibi Avrupa ülkeleri “Ülkeler tüm kritik teknolojileri kendi topraklarında üretme yarışındalar. Türkiye bu yarışa hazırlandı çünkü yaklaşık 20 yıldır ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ yolculuğundayız” dedi.

Bakan Mehmet Fatih Kacır, Milli Teknoloji Hamlesi'nin Türkiye'nin kritik teknolojileri yurt içinde ve yurt içinde geliştirip üretme ve rekabetçi bir şekilde dünyaya ihraç etme yolculuğu olduğunu, bu hamleyi gerçekleştirmek için büyük bir ekosistem inşa ettiklerini, bugün 10'a yakın firma bulunduğunu vurguladı. Türkiye'de 102 teknoparkta binin üzerinde firmanın araştırma, geliştirme ve inovasyon çalışmaları yürüttüğünü söyledi.


“100'e yakın kuluçka merkezi ve hızlandırma programı var”

Bugün Türkiye'de 1600'ün üzerinde Ar-Ge merkezi bulunduğunu belirten Kacır, Ar-Ge insan kaynağının 300 bine yaklaştığını, 20 yıl öncesine göre Ar-Ge insan kaynağının ise 29 bin artarak 272 bine çıktığını söyledi.

Ar-Ge ve teknolojik gelişim yarışında Türkiye'nin dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olmasını hedeflediklerini vurgulayan Kacır, şöyle konuştu: “Bunun için her zaman kapasite artırmaya ve altyapı oluşturmaya öncelik veriyoruz. Bugün Türkiye'de 200'ün üzerinde üniversitemiz var. Türkiye'nin teknolojik gelişimi “Girişimcilere hizmet veren 100'e yakın kuluçka merkezi ve hızlandırma programı var.”

Bakan Kacır: Milli gelirimiz içinde sanayinin payı ciddi oranda artıyor


“Milli gelirimiz içinde sanayinin payı ciddi oranda artıyor”

Bakan Kacır, Türkiye'nin yüksek teknoloji ihracatının 7,5 milyar dolar civarında olduğuna dikkat çekerek, milli gelirden araştırma ve geliştirmeye ayrılan payın yüzde 0,5'ten yüzde 1,3'e çıktığını söyledi.

Türkiye'de 20 yıl önce yıllık patent başvuru sayısının 414 olduğunu hatırlatan Kacır, şöyle konuştu: “Şu anda bu kapasite 8 bin 600'e ulaştı. Türkiye'nin fikri mülkiyet kapasitesi de çok büyük bir artış gösterdi. Bu artış patent başvurularının tasarımında, marka tescillerinde ve tescillerinde görülüyor. fikri mülkiyetin tüm alanları.” “Bugün Türkiye'nin dünyanın en önemli imalat güçlerinden biri olduğunu görmek mümkün. Milli gelirimiz içinde sanayinin payı ciddi oranda artıyor.” dedi.

Kacır, Türkiye'nin artık rekabetçi teknoloji üretebilen ve başta Avrupa olmak üzere dünya pazarlarına rekabetçi bir şekilde ihraç edebilen bir ülke haline geldiğini vurguladı.

Cumhuriyetin 2. yüzyılını Türkiye Yüzyılı haline getirerek yatırım, istihdam, üretim, buluş ve ihracat yolunda ilerlemeyi hedeflediklerini belirten Kacır, “Hepimiz için bu yolculuğun en önemli konularından biri de; Nitelikli istihdamı güçlendirmek, Türkiye'deki insan sermayesini daha yüksek seviyelere çıkarmak.” Dedi.


“Türkiye küresel teknoloji yarışında bir adım önde”

Kacır, savunma sanayinde gerçekleştirilen proje sayısının bugün 850'ye ulaştığına dikkat çekerek, şöyle konuştu: “20 yıl önce bu sayı sadece 62 idi. Türk savunma sanayisinin ihracatı ise ancak 250 milyon dolar seviyesindeydi. Şimdi Türkiye'nin savunması Sanayi ihracatı 5,5 milyar doları aştı.” .” dedi.

Milli Teknoloji Hamlesi'nin yolunun savunma sanayiyle sınırlı olmadığını belirten Bakan Mehmet Fatih Kacır, şöyle konuştu: “Sanayi ve teknolojinin tüm sektörlerinde kritik teknolojileri yerli ve milli olarak geliştirmeyi hedefliyoruz. Türkiye küresel teknolojide bir adım önde. Büyük milli teknoloji girişimlerini ortaya koyarak yarışta “Örneklerden biri Türkiye'nin otomobilidir.”

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentür de 21. yüzyıl bilgi dünyasında bilgi aktarmanın artık anlamsız olduğunu söyledi.

Bu ekosistemle bilgiden yeni bilgi üretebilen, yenilikçi düşünebilen, teknolojileri okuyabilen ve öğrencilerine ilham veren bir ortama ulaşmayı hedeflediklerini anlatan Yentür, tüm çabalarının çocukları bu doğrultuda yarınlara hazırlamaya yönelik olduğunu söyledi.

İTÜ Rektörü Prof. İsmail Koyuncu, teknolojik imkanların eğitim materyallerine ve kaynaklara erişimi kolaylaştırdığını, teorik eğitimi görsel bir deneyime dönüştürdüğünü ve öğrencilere simülasyon ortamında eğitim verme olanağı sağladığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir