Rekabet Kurumu'ndan beyaz et sektörüne 1,2 milyar TL ceza

Rekabet Kurumu beyaz et sektörüne 1,2 milyar TL ceza |  Ekonomi haberleri

Beyaz ve kırmızı et pazarlarına yönelik yürütülen çalışmalar kapsamında 6664 sayılı Kanun hükümleri uyarınca idari yaptırımlar uygulandı. Rekabete aykırı uygulamaları tespit edilen şirketlere 4054 sayılı Kanun uygulanacaktır.

Rekabet ve Piyasa Kurumu'nun belirttiğine göre beyaz et piyasasında faaliyet gösteren firmalar hakkında 4 ayrı soruşturma açıldı. Bu araştırmaların en kapsamlısı Abalıoğlu Lezita Gıda Sanayi AŞ (LEZİTA), As Ofis Dadımlık Yumurta Yem Gıda San. Rekabet açısından hassas bilgilerin paylaşılması yoluyla 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun (4054 Sayılı Kanun) ihlal edildi. ve Tic. AŞ (AS OFİS), Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi AŞ (BANVİT), Beypi Beypazarı Tarımsal Ürünler Pazarı. Şarkı söyleme. ve Tic. AŞ (BEYPİLİÇ), CP Standart Gıda San. ve Tic. AŞ (CP), Erpiliç Entegre Kümes hayvanları üretim, pazarlama ve ticareti. AŞ (ERPİLİÇ), Gedik Tavukçuluk ve Tarım Ürünleri Tic. Şarkı söyleme. AŞ (GEDİK), Hastavuk Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sanayi ve Ticaret AŞ (HSTAVUK), Keskinoğlu Tavukçuluk ve Hayvancılık İşletmeciliği. Şarkı söyleme. Tik. AŞ (KESKİNOĞLU) ve Şenpiliç Gıda Sanayi AŞ (ŞENPİLİÇ) isimli 10 şirket hakkında soruşturma başlatıldı. LEZİTA hakkında, yeniden satış fiyatını nihai satış noktalarının belirlediği iddiasıyla da soruşturma başlatıldı.

CEZALAR ARTABİLİR

Soruşturma süreçleri devam ederken LEZİTA, BEYPİLİÇ, KESKİNOĞLU ve ŞENPİLİÇ adlı şirketler uzlaşma başvurusunda bulundu. Uzlaşma süreci sonunda ihlali itiraf eden 4 üreticiye toplamda yaklaşık 1,2 milyar TL idari para cezası kesildi ve bu firmalar hakkında soruşturma kapatıldı. Soruşturmada halen uzlaşma süreci devam eden şirketler bulunurken, uzlaşma süreci sonucunda beyaz et sektöründe faaliyet gösteren şirketlere kesilen toplam cezaların artabileceği belirtiliyor.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir