Salda Gölü, etrafına saçılan asfalt nedeniyle tehlike altında.

“Türkiye'nin Maldivleri” olarak adlandırılan ve üzerine basılmasının bile doğal yapısını bozacağı iddia edilen Salda Gölü kıyısındaki yola sıcak asfalt dökülmesi tepkilere neden oldu.

REKLAM

“Türkiye'nin Maldivleri” olarak anılan Salda Gölü kıyısında başlayan sıcak asfalt çalışmaları nedeniyle gölün ekosistemi yeni bir doğal tahribatla karşı karşıya kaldı.

Türkiye Doğa Koruma Derneği (TTKD) bilim danışmanı Dr. Erol Kesici, Pazartesi günü Doğan Haber Ajansı'na (DHA) yaptığı açıklamada, Salda Gölü çevresinde uzun süredir devam eden yol yapım çalışmalarını eleştirerek, göldeki suyun ve beyazlığın, Beyaz kum tepeleri ve turkuaz renklerin en yoğun olduğu Kayadibi bölgesi “karartıcı ve tehlike altında”.

Asfaltın kanserojen içeriği nedeniyle pek çok zararlı maddenin yağmur suyuna, toprağa ve suya karışacağını belirten Kesici, şöyle konuştu: “Asfalt atıklarının ve kırılan parçaların araç kullanımıyla artan karbon emisyonunu arttırdığı biliniyor. Suya karışması ciddi risk oluşturuyor ve balıklar, yaban hayatı ve su ekosistemi için tehlike” dedi.

Burdur Valiliği'nin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Salda Gölü kıyısındaki mevcut yol platformu, toprak zeminin olduğu yerlerde platformun genişliği korunarak güçlendirilip iyileştirilerek ortak bisiklet yolu olarak halkımızın kullanımına sunuldu. daralmadan/genişlemeden hasar görür.”

Salda Gölü'nün hassas ekosistemine değinen Kesici, “asfaltın kaldırılıp yerine ekosisteme uygun koruyucu bir yol yapılmasının” önemine dikkat çekti.

Gölün ekosisteminin hassas yapısı nedeniyle, kıyı boyunca dolaşan çok sayıda insanın bile gölü özel kılan koşulları hızla ortadan kaldırabileceği yönünde bir uyarı uzun süredir yapılıyor.

NASA'nın Salda Gölü'ne ilgisi

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Salda Gölü'nün Mars'la ilgili sırlar sakladığına inanıyor. Ancak bu, gölün kontroller, artan ziyaretçi ve popülerlik nedeniyle de risk altında olabileceği anlamına geliyor.

ABD'li bilim insanları, 2021 yılında Kızıl Gezegen'den video aktaracak olan Perseverance uzay araştırma aracının gezici görevine hazırlık amacıyla Salda Gölü çevresinde dolaşmaya başlayınca tüm dikkatler bu eşsiz yere odaklandı ve göl, uluslararası üne kavuştu.

UNESCO Doğal Miras Listesi

Salda Gölü'nün UNESCO doğal miras listesine alınması için 2021 yılında çalışmalara başlandı.

Gölün, dünyanın en değerli ekosistemine ev sahipliği yapması nedeniyle Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına İlişkin Sözleşme'nin 2. maddesinde belirtilen “doğal miras” şartlarını da karşıladığı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir