Sinan Ateş cinayetinin zanlısı 1 Temmuz'da hakim karşısına çıkacak

Ankara Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada, 22 sanık hakkında hazırlanan iddianame Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Mahkeme, davanın ilk duruşmasının 1 Temmuz 2024'te yapılmasına karar verdi.

Olayla ilgili yargılanan 22 sanık, “kasten öldürme”, “cinayete teşebbüs”, “suç işlemeye tahrik” ve “suça yardım ve yataklık” suçlarından yargılanacak.

Katil Eray Özyağci, Vedat Balkaya ve Suat Kurt ortak failler, sanıklar Doğukan Çep ve Tolgahan Demirbaş suçun azmettiricileri, sanıklar Zekeriya Asarkaya, Hakan Saraç, Ufuk Köktürk, Mehmet Yüce, Mustafa Uzunlar, Aşkın Mert Gelenbey, Murat Can Çolak, Osman Bayraktar, Caner Güney, Umut Ersoy, Çağlar Zorlu, Aytaç Ataç, Emre Yüksel, Serdar Öktem, Erdem Karadeniz, Alper Atay, Mustafa Ensar Aykal, işlenen suça ortak oldukları gerekçesiyle cezalandırılmaya mahkum edildi.

Bu arada Ayhan Bora Kaplan suç örgütü davasının başlamasıyla dağıtıma kapatılan Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yakın zamanda yeniden dağıtıma açıldığı, davaların UYAP tarafından dağıtıldığı öğrenildi. İş yoğunluğu nedeniyle Sinan Ateş cinayeti davası da bu mahkemeye devredildi.


Savcılıktan

Ankara Başsavcılığı'nın hazırladığı iddianamede Ateş'in eşi Ayşe Ateş ve olay sırasında yanında bulunan Selman Bozkurt “müşteki”, 22 kişi de “sanık” olarak yer aldı.

İddianamede sanıklar Özyağcı, Balkaya ve Kurt “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına, müşteki Selman Bozkurt ise “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 13'er yıldan 20'şer yıla kadar hapis cezasına çarptırılırken; Çep ve Demirbaş'ın cinayete azmettirme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmaları talep edildi.

Ayrıca Özyağcı'nın “ruhsatsız silah bulundurmak ve taşımak” suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar, Demirbaş'ın da “kişiyi kanuna aykırı olarak elde etme” suçundan 3 yıldan 7 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi. veri”. bir zincirde”.

Sanıklar Asarkaya, Saraç, Köktürk, Yüce, Uzunlar, Gelenbey, Çolak, Bayraktar, Güney, Ersoy, Zorlu, Ataç, Yüksel, Öktem, Karadeniz, Atay ve Aykal, “Suçlama” suçundan 15'er yıl 20'şer yıl hapis cezasına çarptırıldı. “kasıtlı kasıtlı cinayete katkı”. Bir yıla kadar hapis cezası istenirken Aykal'a, kamu görevinin verdiği ve hukuka aykırı olarak elde ettiği yetkileri kötüye kullanmak suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası istendi. mağdurun kişisel verileri.

Kazayla ilgili ihbarda bulunulan 39 kişiden yurt dışına çıkış yasağı konulan diğer 17 kişiyle ilgili soruşturma ise ayrı bir dosyayla devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir