Ukrayna, savaş belgeseli 'Mariupol'da 20 Gün' ile ilk Oscar'ı kazandı

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

Cumhurbaşkanı Zelensky, kuşatmayı konu alan “Mariupol'da 20 Gün” adlı belgeselin Ukrayna'ya ilk kez Oscar kazandırmasını övdü.

REKLAM

Rusya'nın işgal girişiminde bulunduğu Ukrayna, Pazartesi günü hava saldırılarının devam etmesiyle ülke tarihindeki ilk Oscar'ı kazandı. “Mariupol'da 20 Gün” adlı belgesel film, 96. Akademi Ödülleri'nde en iyi belgesel ödülünü kazandı.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken çatışmanın ilk günlerini anlatan belgesel Oscar kazandı.

Associated Press gazetecisi Mstyslav Chernov'un 2022'deki Rus işgalinin ilk günlerine ilişkin ilk elden anlatımı “Mariupol'da 20 Gün” en iyi belgesel ödülünü aldı.

Ukraynalı yönetmen Mstislav Chernov Pazar günü Akademi Ödülleri'nde duygusal bir konuşma yaparak şunları söyledi: “Bu, Ukrayna tarihindeki ilk Oscar ve bundan onur duyuyorum.”

Ukraynalı yönetmen şunları söyledi: “Muhtemelen bu sahnede bu filmi hiç yapmasaydım, keşke durumu değiştirebilseydim, böylece Rusya Ukrayna'ya asla saldırmasaydı diyen ilk yönetmen ben olacağım.”

Kendi ülkesi Ukrayna'da ödül, savaşın acımasız yıkımını ortaya çıkardığı ve Çernov'un dünyanın en büyük sahnelerinden birinden aktardığı mesaj nedeniyle övgüyle karşılandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir