21 milyon Bitcoin'in sabit arzını değiştirmek mümkün mü?

Sabit piyasa değeri nedir?

Hardcap, kripto analitiği web sitelerinin ve proje topluluğunun yakından izlediği bir ölçümdür.

Sert sınır, bir kripto para biriminin mutlak maksimum arzına ilişkin bir blockchain kodu tarafından belirlenen sınırdır. Sert kapak, kripto para birimlerinin daha fazla üretilmesini veya dolaşımını engeller. Her bir tokenin değerini artıran kıtlığı teşvik ettiği için iyi bir etkiye sahip olduğu yaygın olarak kabul edilmektedir. Örneğin, dünyanın ilk kripto para birimi olan Bitcoin'in (BTC) hard cap'i, anonim yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından 21 milyon olarak belirlendi.

Mutlak kıtlık, bir malın sınırlı ve sabit arzını ifade eder. Bir ürüne olan talep arttığında, artan talebi karşılayacak ek bir arz tepkisi yoktur. Bu nedenle arz tamamen esnek değildir. Talep ne kadar artarsa ​​artsın daha fazlasını üretmek mümkün değil. Fiyat, dalgalanabilecek tek çıktıdır. Bu aynı zamanda BTC için de geçerlidir; Bitcoin'in ihraç oranı ve sabit limitli arzı, onu çıkarmak için harcanan enerji miktarına bakılmaksızın sabit kalır. Ancak bu sınırlamanın üstesinden gelmek için bir kripto para biriminin temel özelliklerini değiştirmesi ve dolayısıyla kendisini yeniden keşfetmesi gerekir.

Ancak altın, onu çıkarmak için gereken enerji açısından yetersiz kalıyor. Herkese kürek dağıtıp kazmaya başlamalarını istesek, piyasaya çok daha fazla altın dolar ve fiyatlar çöker.

Hard cap parametresi aynı zamanda bir ilk para teklifini (ICO) değerlendirirken de kullanılır. Yatırımcılar ve kullanıcılar, bir satın almayı düşünmeden önce bir projeyi veya protokolü değerlendirirken çeşitli unsurları göz önünde bulundurmalıdır. Bir ICO'nun sert ve yumuşak tavanları bu unsurlar arasında en iyi bilinen parametrelerdir. Yumuşak tavan, geliştiricilerin ürünlerini pazara sunmak için toplaması gereken minimum miktardır; Hardcap, bir ekibin bir ICO'da toplamayı umduğu toplam miktardır.

Hard cap, bir ICO sırasında satılan maksimum token sayısını ifade ederken soft cap, bir projenin geliştirmeye başlamak için toplayabileceği minimum para miktarını ifade eder. Sonuç olarak, katı limit genellikle yumuşak limitten çok daha yükseğe belirlenir çünkü bu, gerçekçi bir minimum hedeften ziyade bir bağış toplama hedefidir.

Kripto para birimlerinin neden maksimum limiti var?

Projenin tokenlarının azlığı ve söz konusu projenin yol haritası olmak üzere iki önemli nedenden dolayı yeterli bir limit gerekiyor.

Bunlardan ilki projenin tokenlarının azlığı. Dünyanın ilk kripto para birimi olan Bitcoin, arzının sınırlı olması nedeniyle değerlidir; Sadece 21 milyon Bitcoin çıkarılabiliyor. Bir üst sınır getirmeye çalışan herhangi bir proje, aynı arz ve talep ilkelerini takip etmelidir. Ayrıca, temel projenin bütünlüğü ve değeri de korunacaktır. Öte yandan, iş dünyası liderleri ve ekip üyelerinin bu rakamı doğru bir şekilde tutturmak için hassas bir denge bulması gerekiyor. Token sayısı arttıkça değeri azalır ve bunun tersi de geçerlidir.

İkinci olarak sabit çatı projenin yol haritasıyla yakından bağlantılıdır. Son olarak, start-up'ların kesin bir limit belirlemedikleri için beklenenden daha fazla para topladığı durumlar olduğundan, ekip toplanan paranın nasıl kullanılacağını netleştirmelidir.

Bitcoin'in kesin bir limiti var mı?

BTC'nin anonim yaratıcısı, Bitcoin'in hard limitini 21 milyon olarak belirledi, bu da BTC arzının sınırlı olduğu anlamına geliyor.

Satoshi Nakamoto, Bitcoin'i yarattığında var olabilecek BTC miktarına katı bir sınır koymuştu. Toplam BTC sayısı hiçbir zaman 21 milyonu geçmeyecek. Kesin limit, Bitcoin'in kaynak koduna yazılan ve ağdaki düğümler tarafından uygulanan bir limittir.

Bitcoin'in hard tavanı, bir para birimi ve yatırım aracı olarak değer teklifinin merkezinde yer alıyor. Bitcoin, altın ve gayrimenkul gibi başarılı bir değer deposudur çünkü miktarının arttırılması zordur. Her dört yılda bir yarılanma nedeniyle Bitcoin üretmek daha karmaşık ve nihayetinde imkansız hale geliyor.

Bitcoin hard limitini değiştirmek mümkün mü?

Bitcoin ağının kurallarını değiştirerek hard limitini değiştirebilirsiniz.

Bazı Bitcoin şüphecileri, BTC'nin yalnızca bir yazılım olması nedeniyle ağın kurallarının kolayca değiştirilebileceğini savunuyor. Bu eleştirmenler, blok sübvansiyonu (her blokta oluşturulan yeni Bitcoin miktarı) her dört yılda bir azaldığı için madencilerin arz sınırını 21 milyon BTC'nin üzerine çıkararak gelir akışlarını korumak isteyeceklerini söylüyor.

Görünüşe göre madenciler arz limitini değiştirmeye ve daha fazla yeni Bitcoin üretmeye ikna edilecek. Ancak aşağıdaki bölümde açıklanacağı gibi çeşitli nedenlerden dolayı bu ayarlama gerçekleşmeyecektir.

Bitcoin'in hard cap'i neden değişmiyor?

Bitcoin'deki hard cap, teşvik yapısı ve yönetişim mekanizması sayesinde kurcalanmaya karşı korunmaktadır. Bitcoin'in kural setini yöneten kuruluşların, ağın mimarisi nedeniyle hard cap değişikliğiyle mücadele etmek için önemli teşvikleri var, ancak bunu değiştirmek isteyenlerin ağ üzerinde hiçbir gücü yok.

Teşvikler

Bitcoin'in sert tavanını değiştirme konusunda en büyük teşvike sahip olan kişiler madencilerdir. Bitcoin'in hard cap'ini değiştirmek madencilerin kazançlarını kısa bir süreliğine artırabilir. Ancak bu, Bitcoin'e yatırım yapmanın lehine olan ana argümanlardan birini ortadan kaldıracaktır: Bitcoin'in kıtlığı.

BTC'nin birçok yatırımcı için çekiciliği öngörülebilir ve istikrarlı arzıdır. Ancak Bitcoin'in değer teklifinin temel etkenini ortadan kaldırmak madencilerin çıkarına değildir. Değişiklik, madencilerin BTC cinsinden gelirini artıracak olsa da, yıkıcı ve kalıcı bir fiyat düşüşüne yol açacak ve bu da madencilerin gelirinde net kayba yol açacak.

Madenciler, Bitcoin gelirlerinden çok itibari para kazançlarıyla ilgileniyorlar çünkü maaşlar, ekipman maliyetleri ve enerji faturaları gibi masrafların neredeyse tamamı itibari para birimiyle ödeniyor. Sonuç olarak Bitcoin fiyatı düşerse madenciler para kaybedecek.

Bitcoin yönetişimi

Bitcoin'in hardcap'ini değiştirme olasılığı, BTC'nin dağıtılmış, fikir birliğine dayalı bir ağ olduğu yönündeki iki temel yanılgıdan kaynaklanmaktadır. Her şeyden önce, Bitcoin kaynak kodunun yüzlerce olmasa da düzinelerce farklı versiyonu var. Örneğin, Bitcoin ağındaki her düğüm hatalı blokları reddeden bir yazılım çalıştırıyor.

Birçok düğüm Bitcoin Core'un en son sürümünü çalıştırırken, bazıları hala eski sürümleri ve uygulamaları kullanıyor. Sonuç olarak, BTC Core'un kaynak kodunu değiştirmek basit olsa da, on binlerce düğümü bu değişiklikleri uygulamaya ikna etmek çok daha zordur.

Ayrıca madencilerin ağın kuralları üzerinde hiçbir kontrolü yoktur. Bunun yerine madenciler yeni bloklar oluşturmaktan ve işlemleri doğrulamaktan sorumludur. Madenciler ağa yeni bir blok gönderdiğinde, on binlerce düğüm bunu bağımsız olarak doğrular ve bloğun uygun miktarda yeni BTC ürettiğinden, meşru iş kanıtına sahip olduğundan ve geçerli işlemler içerdiğinden emin olur. Bu kriterleri ihlal eden tüm bloklar düğümler tarafından reddedilir, bu da madencilerin Bitcoin kuralları üzerinde hiçbir kontrolü olmadığını gösterir.

Bu teori, madencilerin {51ba7b1bf863868af658912533c0da82812c0ce9a22c710b2970ab9fce1130cd}95'inin Bitcoin'in büyümesine izin vermek için blok boyutu sınırını kaldırmayı kabul ettiği 2017 yılında gerçeklerle doğrulandı. Öte yandan düğümler ve kullanıcılar değişime direndi ve madencileri farklı bir ölçeklendirme yöntemine geçmeye zorlamayı başardılar.

Bitcoin hard limiti nasıl değiştirilebilir?

Yukarıda bahsedilen karşıt teşviklere rağmen, potansiyel olarak arz limitinde değişiklik alabilirsiniz. Örneğin Bitcoin'in arz limitini değiştirmek için birkaç kuruluşun birlikte çalışması gerekecek.

Geliştiricilerin önce değişikliği önermeleri ve ardından bunu uygulamak için kodu yazmaları gerekecek. Neredeyse kesinlikle tartışmalı olacak ortak bir tartışma olacak. Geliştiricilerin, Bitcoin Core'a dahil edilmeden önce bu iyileştirmeler üzerinde anlaşmaya varmaları gerekecek.

Topluluğun daha sonra ağın bir bütün olarak yeni kurallara geçişine izin verecek bir etkinleştirme yolu üzerinde anlaşması gerekecek. Örneğin, arz limitinin değiştirilmesi, ağdaki tüm düğümlerin değişiklikleri kabul etmesini veya atılmasını gerektirecek bir hard fork gerektirecektir.

Hem madenciler hem de düğümler, aktivasyon yolunun bir parçası olarak değişime desteklerini ifade edebilir ve ağ sinyallerinin çoğunluğu destek verdiğinde değişiklik etkinleştirilebilir. Değişikliği reddeden düğümler ve madenciler, orijinal Bitcoin ağını koruyan bir azınlık çatalını çalıştıracak ve iki ağ pazar payı ve hash oranı için rekabet edecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir