İngiltere'de camilere ve Müslüman işyerlerine saldıran şüpheliye ırkçılık suçlaması

Birleşik Krallık'ta hükümet, Müslüman ibadethanelerinin, okulların ve toplum merkezlerinin güvenliği için önümüzdeki 4 yıl içinde 117 milyon £ sağlayacak.

REKLAM

İngiltere'de polis, ekim ve kasım aylarında başkent Londra'da bir cami ve işyerlerinin yanı sıra Filistin adına çalışan bir ofiste yaşanan Müslüman karşıtı olayların ardından Jonathan Katan isimli kişiye çok sayıda “ırkçı suçlama” yöneltmişti.

Polis, Katan'ın 16 Ekim ile 18 Kasım tarihleri ​​arasında 11 farklı yere kırmızı boya atmasının ardından Kasım ayında tutuklandığını söyledi.

Metropolitan Polisi'nden yapılan açıklamada, Londra'nın batısındaki Ealing'de yaşayan 61 yaşındaki Katan'ın, 11 ayrı ırksal açıdan ağırlaştırılmış mala zarar verme suçlamasıyla ve iki ayrı nefret suçuyla suçlandığı söylendi.

“Irkçılık” ve “nefret suçu” suçlamalarıyla yargılanacak kişinin Cuma günü Uxbridge Sulh Ceza Mahkemesi'ne çıkması bekleniyor.

Müfettiş Sean Wilson, “Bu (dava), topluluklarımızdan herhangi birine karşı nefret suçu iddialarını ne kadar ciddiye aldığımızı gösteriyor” dedi. Bir açıklama yaptı.

Müslümanların güvenliği için 117 milyon £ tahsis edilecek

İngiliz hükümeti Mart ayında Müslüman ibadethanelerinin, okullarının ve toplum merkezlerinin güvenliği için önümüzdeki dört yıl içinde 117 milyon £ sağlayacağını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı ayrıca önümüzdeki dört yıl içinde hem Yahudilere hem de Müslümanlara ait kurumların güvenliğine 70 milyon £ tahsis edileceğini duyurdu.

Bakanlık, İngiltere'deki Müslüman nüfusun Yahudi nüfusundan 14 kat daha fazla olduğu bilgisini vermişti.

Hükümet tarafından sağlanan fon, Müslümanların sahip olduğu kurumlara güvenlik kameraları, alarm sistemleri ve çit sistemleri gibi güvenlik teknolojilerinin kurulması için kullanılacak.

Fonun 31 milyon £'u aşırılıkla mücadele eden demokratik süreçleri ve kurumları desteklemek için tahsis edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir