Kiralamaların çoğu teknoloji ürünleri içindir: TEKNOLOJİ

Dünyada ve Türkiye'de e-atık sorunu hızla artarken, bu soruna çözüm olan ürünlerin kiralama oranları da aynı oranda artıyor. Kiralanan ürünlerin büyük çoğunluğunun teknoloji alanında yapıldığını belirten Kiralabunu kurucu ortağı Elif Kapıcı, “En çok kiralanan ve kullanılan ürünler arasında telefon, tablet, bilgisayar, giyilebilir cihazlar gibi teknoloji ürünleri yer alıyor.” Dedi.

Türkiye'de son yıllarda telefon ve giyilebilir teknoloji ürünleri en çok kiralanıyor. Dünyada en hızlı büyüyen atık grupları arasında yer alan e-atıkları azaltmanın yolu, ürünlerin ömrünü uzatmaktan geçiyor. Elektronik cihazları paylaşım ekonomisi modeliyle kullanıcılara sunarak atık israfının önlenmesini hedefleyen YTÜ Yıldız Teknopark şirketlerinden Kiralabunu firmasının kurucu ortağı Elif Kapıcı, şunları söyledi: “En çok kiralanan ürünler arasında telefon gibi teknolojik ürünler de yer alıyor. , tabletler, bilgisayarlar ve giyilebilir cihazlar. Mevsimsel olarak yaz aylarında koşu bandı, scooter, oyun konsolu gibi ürünler öne çıkıyor.” Konuyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Çoğu kullanıcı teknoloji meraklısıdır

Kullanıcıların ürün kiralamasında kısa vadeli ihtiyaçların önemli bir etken olduğunu belirten Kiralabunu kurucu ortağı Elif Kapıcı, kullanıcıların önemli bir kısmının son teknolojiyi takip etmek isteyen kişiler olduğunu söyledi. Bazı tüketicilerin ürünü satın almadan önce denemek için kiraladığını belirten Kapıcı, şöyle devam etti; “Kiralama süreleri genel olarak 1 ay ile 18 ay arasında değişmektedir. Kısa vadeli ihtiyaçlar da kiralama için önemli bir motivasyon kaynağıdır. Örneğin yazın koşu bandı ya da seyahat ederken aksiyon kamerası gibi özel eşyaları satın almak yerine kiralamak çok daha mantıklı. “Kiralabunu ile geniş ürün seçeneği ve hizmet içeriğiyle çok kısa sürede binlerce aboneye ulaşarak bu alanda bir pazar oluşturduk ve liderliğimizi sürdürmeye devam ediyoruz.”

5 bin ürün elektronik atık olmaktan kurtarıldı

E-atıkları azaltmanın tek yolunun ürünlerin ömrünü uzatmak olduğunu belirten Kapıcı, şöyle konuştu: “Faaliyetlerimizin başladığı 2020 yılından bu yana yaklaşık 40.000 bin kullanıcı elektronik cihazını kiraladı. Bu sayede 5.000'e yakın ürünün elektronik atık haline gelmesi önlendi. 15 tona yakın atığı önledik. Dünyamızın artık sürdürülebilir tüketim alışkanlıklarına ihtiyacı var. Tüketici topluluğunun önemli bir bölümünü oluşturan Z kuşağı bu konuya büyük önem veriyor. E-atık dünyada en hızlı büyüyen atık grubudur. Bu anlamda ihtiyacımız olan ürünleri kullanırken sürdürülebilir yöntemlere öncelik vermeliyiz.”

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir