Putin'in Kuzey Kore'den sonra Vietnam'ı ziyaret etmesi ne anlama geliyor?

Pyongyang'ın ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, güçlü tarihi bağlara sahip Hanoi ile stratejik ortaklığın derinleştirilmesi kapsamında Vietnam'a iki günlük bir ziyarette bulunacak.

REKLAM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Doğu Asya gezisinin ikinci durağı olarak perşembe günü Vietnam'ın başkenti Hanoi'ye gelerek, mevkidaşı To Lam ile yapacağı görüşmede iki ülke arasındaki stratejik ortaklığın geliştirileceğini vurguladı.

Kuzey Kore'nin ziyaretinin ardından meydana gelen Vietnam durağı, Rusya'nın bu bölgede hâlâ sahip olduğu diplomatik desteğin bir göstergesi olarak yorumlanıyor. Kuzey Kore lideriyle çarşamba günü imzalanan “Kapsamlı Stratejik Ortaklık Anlaşması” ile bölgedeki askeri ittifakı güçlendirme yönünde adımlar atan Rus lider, kendisini Batılı ülkelere karşı giderek daha etkili bir “jeopolitik güç” olarak konumlandırmaya çalışıyor.

Putin, Vietnam başkanlık sarayının önünde Rus ve Vietnam bayraklarını sallayan okul çocukları tarafından karşılandı. Vietnam'ın yeni cumhurbaşkanı To Lam ile el sıkıştıktan sonra ikili görüşmelere başlandı. Rus liderin daha sonra Vietnam'ın en güçlü siyasetçisi Komünist Parti genel sekreteri Nguyen Phu Trong ve diğer yetkililerle görüşmesi bekleniyor.

Putin toplantı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Vietnam ile küresel stratejik ortaklığı güçlendirmek önceliklerimiz arasında yer alıyor” dedi. İki ülke arasındaki dostluk anlaşmasının 30 yıl önce imzalandığını belirtti.

To Lam, “Rusya'yı Vietnam'ın dış politika önceliklerinden biri olarak görüyoruz” dedi ve stratejik ortaklığın derinleştirilmesi konusunu konuşacaklarını söyledi.

Putin'in Vietnam ziyaretine ABD'den tepki

Reuters'e göre ABD, bu ziyareti Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini “teşvik etmek için zemin hazırlamak” olarak eleştirdi.

Putin'in Vietnam ziyareti, ABD'nin geçen hafta Moskova'ya ek yaptırımlar getirmesi ve Batılı ülkelerin G7 zirvesinde Kiev'e 50 milyar dolarlık kredi konusunda anlaşmaya varmasının ardından geldi. Ziyaret ayrıca geçen hafta sonu İsviçre'de düzenlenen Ukrayna barış zirvesinden birkaç gün sonra gerçekleşti.

Putin'den Vietnam'a teşekkür

Putin, Vietnam ziyareti öncesinde Vietnam Komünist Partisi Merkez Komitesi'nin resmi yayın organı “Nyan Zan” için yazdığı makalede, Vietnam'a Rusya-Ukrayna krizine karşı dengeli tutumundan dolayı teşekkür etmişti.

“Rusya ve Vietnam: Zamanın Test Ettiği Dostluk” başlıklı yazımızda Vietnamlı dostlarımıza, Ukrayna krizine karşı dengeli tutumları ve bu krizi barışçıl yollarla çözmenin gerçek yollarının aranmasına katkıda bulunma arzuları için minnettarız. Bunların hepsi ilişkilerimizin ruhuna ve doğasına tamamen uygun” dedi.

Neden Vietnam?

Vietnam bölgedeki jeopolitik denge açısından önemli bir ülkedir.

Rusya, Güneydoğu Asya ülkesinin en büyük askeri teçhizat tedarikçisi konumunda. Rus petrol arama teknolojileri, ülkenin tartışmalı Güney Çin Denizi'ndeki egemenliğinin korunmasına yardımcı oluyor.

Hanoi ve Moskova yönetimleri arasında diplomatik ilişkiler 1950'den bu yana sürdürülüyor ve bu yıl Vietnam ile Rusya arasında “dostane ilişkiler” tesis eden anlaşmanın 30'uncu yıldönümü kutlanacak.

Bu uzun süredir devam eden ilişkinin ve etkisinin kanıtları, Sovyet tarzı apartman bloklarının artık gökdelenlerin gölgesinde kaldığı ve Sovyetler Birliği'nin kurucusu Vladimir Lenin'in heykelinin bulunduğu başkentte ve birçok şehirde hala görülebiliyor. Komünist Parti lideri Trong da dahil olmak üzere Vietnam'ın üst düzey parti liderlerinin çoğu Sovyet üniversitelerinde eğitim gördü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir