Ukrayna Hava Kuvvetleri'nin eski komutanı “arananlar listesine” eklendi – Son Dakika Dünya Haberleri

Rusya İçişleri Bakanlığı, eski Ukrayna Hava Kuvvetleri komutanı Mikhail Zabrodsky'yi belirsiz bir suç nedeniyle “arananlar listesine” koydu.

İçişleri Bakanlığı ayrıca, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri Donanması eski komutanı Serhiy Haiduk ve Ukrayna Ulusal Muhafızları eski birinci komutan yardımcısı Volodymyr Kondratyuk'u da arıyor. Bu kişilerin kartları polisin arama veri tabanında yer alıyor.

Zabrodsky, 2015'ten 2017'ye kadar Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin Yüksek Hareketli Hava İndirme Birliklerine ve 2017'den 2019'a kadar Ukrayna Havadan Saldırı Birliklerine komuta etti.

Zabrodsky, Kasım 2017'den Mart 2018'e kadar doğu Ukrayna'daki “terörle mücadele operasyonu” (ATO) güçlerine komuta etti.

Donbas Savaşı sırasında 95. Hava Gezici Tugayı'na komuta etti ve bu tugay, Rusya ve ayrılıkçıların kontrolündeki topraklara 470 kilometrelik bir operasyon olan 2014 Büyük Baskın'ı gerçekleştirdi.

Zabrodskyi, parlamentoya seçilmesinin ardından Ağustos 2019'da Tümgeneral Yevhen Moisiuk tarafından Havadan Saldırı Birlikleri komutanlığına atandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir